با ما در ارتباط باشید

ایمن داتیس، پمپ آتش نشانی، اتش نشانی، اتشنشانی ، آتشنشانی، خرید پمپ آتش نشانی، جدول انتخاب پمپ آتش نشانی، مشاور آتش نشانی، قیمت پمپ آتش نشانی اطفاء حریق، سیستم اعلام حریق، آژیر اعلام حریق، اعلام حریق، اعلان حریق، انواع سیستم اعلام حریق، تجهیزات اعلام حریق، سیستم اعلام حریق چیست، سیستم اعلام حریق قیمت، سیستم اعلام حریق دستی، قیمت اعلام حریق، اعلام و اطفا حریق، دتکتور اعلام حریق، پمپ های صنعتی، اطفا حریق، اطفای حریق، پتروشیمی، پالایشگاه، نفت، گاز، سیستم اعلام و اطفاء حریق

درب ضد حریق چیست؟ بررسی انواع درب‌های ضد حریق

next-01
next 00

درب ضد حریق چیست؟

درب ضد حریق یا درب ضد آتش، دربی با مقاومت 1 الی 2 ساعته در برابر حرارت، آتش و دود است که برای جلوگیری از گسترش حریق و همچنین فراهم کردن خروج اضطراری در مواقع اضطراری در راه‌های پله و پاگردهای مراکز درمانی، آموزشی، اداری و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود. در گذشته، این درها از چوب روس ساخته می‌شدند و تا حداکثر 60 دقیقه در برابر حرارت مقاومت داشتند. اما با پیشرفت تکنولوژی، درب‌های خروج اضطراری ضد آتش امروزی معمولا از جنس فولاد ساخته می‌شوند و روکش آنها نیز از ورق فولاد با رنگ تمام کوره‌ای است. در زمان وقوع حریق، زلزله و سایر مواقع اضطراری، افراد موجود در محل به سرعت به سمت در ضد حریق می‌روند و با قرار گرفتن در پشت آن، از شعله‌های آتش در امان خواهند ماند.

درب ضد حریق - خروج اضطراری
next 00

مشخصات فنی درب ضد حریق یا درب آتش نشانی

 • درب ضد حریق یا درب آتش نشانی  که از تجهیزات اطفا حریق به شمار می‌رود بایستی به گونه‌ای ساخته شوند که علاوه بر تسهیل در خروج، در مواقع اضطراری مانعی برای خروج سریع افراد نیز نداشته باشند. ویژگی‌ها و مشخصات انواع در ضد حریق عبارتند از:

  – داخل درب ضد آتش از پشم سنگ یا پشم سرامیک نسوز با دانسیته 80 و بدون هیچ گونه مواد مضر ساخته شده است و اطراف آن با لاستیک درزگیر نسوز پوشانده شده است تا از ورود دودهای سمی و گرما جلوگیری کند.

  – جنس نوار درزگیر و دودبند درب خروج اضطراری، سیلیکونی با سطح مقطع اختصاصی است.

  – دارای دستگیره ضد حریق (آنتی پنیک) و رنگ‌های جذاب مانند قرمز و زرد که در زمان آتش‌سوزی به راحتی دیده می‌شوند و از شعله ور شدن و مهار آتش جلوگیری می‌کنند.

  – تایید سازمان آتش‌نشانی و داشتن دستگیره بازشو پشت و جک هیدرولیک آرام‌بند.

  – دارای ساختار و چهارچوب فلزی با ضخامت 2 میلی‌متر و ورق فولاد یا گالوانیزه با ضخامت 1.6 میل در داخل لنگه.

  – استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک و یا اپوکسی الکترواستاتیک نسوز روی سطح در.

  – انجام اتصالات با جوش آرگون و ضخامت استاندارد ۵ سانتی‌متر برای درب.

  – قابلیت نصب آپشن‌هایی نظیر چشمی هوشمند، دزدگیر کدینگ، شیشه، کلاف آلومینیوم، روکوب چوبی روی چارچوب فلزی و قفل مولتی سیستم ۱۴ زبانه.

  – امکان ساخت درب در ابعاد متناسب با چارچوب در صورت تایید آتش‌نشانی و نصب به صورت تک لنگه و دو لنگه.

  – مقاومت دما تا 1200 درجه سانتی‌گراد و استفاده از جوش co2 با سازگاری با محیط زیست و طبیعت.

  – کلیه یراق‌آلات و متعلقات در خروج اضطراری ضد حریق باید دارای استاندارد حریق باشند.

عناوین اصلی

next 00

کاربرد درب ضد حریق

 • درب ضد حریق یا درب آتش نشانی همان طور که واضح و مشخص است، برای جلوگیری از انتشار آتش سوزی و دود به طبقات دیگر استفاده می شوند. اما معمولا در جاهای زیر کاربرد دارند:

  • ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی
  • پالایشگاه ها و نیروگاه های مختلف
  • بیمارستان ها و هتل ها
  • ورزشگاه ها

ساختمان های اداری: در ساختمان های اداری چند طبقه استفاده از درب های ضد آتش در قسمت خروج اضطراری و قسمتی که پرونده های مهم بایگانی شده اند حائز اهمیت است.

ساختمان های مسکونی: استفاده و نصب در ضد حریق در آپارتمان های بالای 6 طبقه در قسمت خروج اضطراری جزء قوانین می باشد.

بیمارستان ها و مراکز درمانی: نصب در ضد حریق در قسمت خروج اضطراری و بخش هایی مانند ICU ، CCU و بخش نوزادان که نیاز به خروج فوری دارند از الزامات می باشد.

این درهای ضد حریق می توانند تا چهار ساعت در برابر ذوب شدن مقاومت کنند و به این ترتیب، فرصت خوبی برای فرار برای ساکنین مهیا می کنند.

درب آتش‌نشانی - درب ضد حریق
next 00

تست درب ضد حریق و تاییدیه آتش نشانی

درب خروج اضطراری ضد حریق باید طبق تایید آتش‌نشانی و مرکز تحقیقات ایران BHRC یا اداره استاندارد ایران طرح و تولید شود و نمی‌توان بر اساس سلیقه کارفرما استاندارد ساخت و نوع متریال آن‌ها را تغییر داد. در ساخت در ضد حریق با تاییدیه آتش‌نشانی، از دستگیره آنتی‌متر، جک هیدرولیک و لولای فنری استفاده می‌شود. برندهای معتبری مانند DAF، کاله ترکیه و D&D یراق‌آلات درب ضد حریق را تولید می‌کنند. وزن این مدل درب حدوداً 100 کیلوگرم است.

برای تست درب ضد حریق، سازمان آتش‌نشانی درب مورد نظر را در کوره‌های مخصوص، در دمای خاصی قرار می‌دهند و زمان صرف شده را دقیقاً ثبت می‌کنند تا نتیجه دقیق و درست مشخص شود. زمان مقاومت در ضد حریق در برابر آتش بسته به ارتفاع و قوانین شهرداری در شهرهای مختلف متفاوت است، اما هرچه درب زمان بیشتری در کوره را تحمل کند، نشان دهنده کیفیت بالای ساخت آن است. بنابراین، در زمان خرید درب ضد حریق، به تاییدیه آتش‌نشانی و مدارک معتبری نظیر EFECTIS، LPCB انگلستان، VDS آلمان و یا UL آمریکا توجه کافی داشته باشید.

next 00

انواع درب ضد حریق

 • درب ضد حریق شیشه خور
 • درب ضد حریق با دستگیره آنتی پنیک میله ای یا دستگیره آنتی پنیک تاچ
 • درب ضد حریق یک و نیم لنگه
 • درب ضد حریق دو لنگه
 • درب ضد حریق راه پله
 • درب ضد حریق خروج اضطراری
 • درب ضد حریق دود بند
next 00

نکات مهم در هنگام خرید درب ضد حریق و درب خروج اضطراری

– اطمینان حاصل کنید که درب خروج اضطراری دارای گواهینامه‌های فنی مربوطه است، از جمله تایید آتش‌نشانی و گواهی بین‌المللی UL.
– پس از نصب، شرکت باید گواهی اصالت کالا را به شما ارائه دهد.
– رنگ استفاده شده برای درب خروج اضطراری باید از نوع رنگ پودری الکترواستاتیکی باشد.
– درب باید دارای نوار دودبند و لاستیک درزگیر نسوز باشد.
– جک آرام‌بند برای خودکار کردن باز و بسته شدن و خروج اضطراری لازم است.
– امکان تغییر بخش‌هایی از در مانند رنگ، دستگیره، ابعاد وجود دارد.
– طراحی باید به گونه‌ای باشد که در زمان خروج افراد و گروه‌های امداد، مزاحمتی ایجاد نکند و معمولاً به شکل بیرون بازشو طراحی می‌شود.
– استفاده از اسکلت U شکل طولی عمودی و نصب لولای استوانه‌ای استاندارد ضروری است.
– موقعیت درهای خروج اضطراری باید روی نقشه دقیقاً مشخص شده و علائم مناسب برای راهنمایی افراد باید قرار داده شود.
– نحوه باز کردن باید آسان باشد، حتی برای افراد مسن و کم توان.
– نصب در خروج اضطراری ضد حریق توسط متخصصان حرفه‌ای انجام شود.

انواع درب آتش‌نشانی - درب ضد حریق
next 00

متریال درب ضد حریق

مواد استفاده شده در تولید درهای ضد حریق باید کاملاً مقاوم در برابر آتش باشند و در طول زمان بتوانند از کیفیت خود افت نکنند. درهای خروج اضطراری ضد حریق به سه دسته متفاوت تقسیم می‌شوند:

۱. درب‌های ضد حریق شیشه‌ای
۲. درب‌های ضد حریق فلزی
۳. درب‌های ضد حریق چوبی

این درها دارای اجزا و تجهیزاتی هستند که باید مقاوم در برابر حرارت باشند، از جمله: لنگه، دستگیره، جک آرام‌بند، لاستیک و نوار دودگیر، پشم سنگ، لولا، اسکلت و چهارچوب فلزی. دو ناودانی در داخل ساختار درب‌های ضد حریق قرار داده شده‌اند که جلوگیری از تغییر حالت و شکل درب در زمان آتش‌سوزی را فراهم می‌کنند. لولا یکی از بخش‌های اساسی ست، زیرا وزن زیاد آن‌ها را تحمل می‌کند. بنابراین، لولا باید از فلزی سخت و با مقاومت بالا ساخته شود، می‌توان از فلز استیل برای ساخت لولاهای درب‌های ضد آتش استفاده کرد که علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، از فرسودگی، زنگ‌زدگی و اکسید شدن نیز مصون هستند.

درب ضد حریق - درب آتش نشانی
سوالات متداول
 • مقاومت زیاد در برابر آتش و ضربه
 • نصب راحت درب خروج اضطراری
 • حبس کردن آتش در یک مکان
 • جلوگیری از انتشار دود و گازهای سمی
 • عایق صدا، رطوبت، گرما و سرما
 • حفظ ایمنی ساختمان
 • خروج اضطراری
 • دارای قفل های متنوع
 • ضد زنگ و خوردگی
 • دوام و ماندگاری بالا و نشکن
 • عوامل متعددی در تعیین قیمت درب ضد سرقت موثر هستند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ابعاد و ضخامت درب رخوج اضطراری ضد آتش
  • جنس و نوع ورق های فولادی
  • نوع متریال
  • برند درب ضد آتش
  • نوع یراق آلات
 • معمولا کیفیت ساخت هر دو مدل درب ضد حریق یکسان است. اما از درب های فلزی به دلیل مقاومت بالا، بیشتر استفاده می شود و درب های ضدحریق چوبی بیشتر جنبه زیبایی بصری دارند.
 • بله! پوشش رنگی که روی درب ضد حریق استفاده شده است، آن را در برابر رطوبت نیز مقاوم کرده است. در نتیجه برای بیشتر محیط ها استفاده می شود.

  درب های ضدحریق مجموعه رستا چوب علاوه بر تنوع بالا، دارای مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشند

مانیتور آب وفوم آتش نشانی، مشخصات مانیتورهای آب و فوم آتش نشانی، فیکس مانیتور آتش نشانی قیمت، قیمت مانیتور آتش نشانی، سیستم اعلام و اطفاء حریق

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

5 2 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.x