فایر باکس یا جعبه آتش نشانی چیست؟

next-01

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس، یک وسیله اضطراری است که برای خاموش کردن آتش و کنترل حریق استفاده می‌شود. این جعبه‌ها شامل تجهیزات و ابزارهای ضروری برای اطفای حریق و مدیریت اولیه حریق هستند. آتش‌نشانی‌ها و سازمان‌های امداد و نجات، جعبه‌های آتش‌نشانی fire box را در  اماکنی نظیر ساختمان‌ها، مراکز تجاری، منازل، ادارات قرار می‌دهند تا در صورت بروز حریق، ابزارها را در دسترس داشته باشند.

محتویات جعبه آتش‌نشانی (فایر باکس) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. قرقره هوزریل 
 2. شیلنگ رابط یا فن کوئلی در طول 50 و 100 سانتی متری دارای روکش استنلس استیل
 3. نازل ، در دو نوع فلزی و نیمه فلزی سه حالته
 4. شیرغیر گازی (شیر تک ضرب )
 5. شیرفلکه تمام برنجی
 6. هیدرانت سر شیری
 7. قرقره فایر باکسی تمام بلبرینگی همراه با صفحه ضخیم
 8. کوپلینگ تمام آلومینیومی
 9. بست کوپلینگ یا سیم پیچی
 10. شیلنگ برزنتی یا ضد اسید
 11. کپسول آتش نشانی ( در صورتی که جعبه آتش نشانی دو قلو و یا دو طبقه باشد.)

محتویات دقیق و تعداد ابزارها در هر باکس آتش‌نشانی ممکن است بسته به استانداردها و نیازهای محلی و مقررات آتش‌نشانی متفاوت باشد. 

برای دریافت مشاوره رایگان درباره این محصول و محصولات دیگر آتش‌نشانی با کارشناسان ما در ایمن داتیس آسیا در ارتباط باشید.

فایر باکس، جعبه آتش‌نشانی

عناوین اصلی

next 00

انواع جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی یا فایرباکس (Firebox)  یک وسیله‌ی مهم و حیاتی در حوزه‌ی ایمنی و آتش‌نشانی است. فایرباکس ها محفظه‌ای جهت نگهداری سیستم‌های اطفاء حریق هستند که درون آن‌ها معمولاً قرقره‌های شیلنگ آتش‌ نشانی(هوزریل و هوزرک) و کپسول‌های اطفاء حریق برای اطفاء آتش و کنترل حوادث آتش‌سوزی استفاده می‌شوند. معمولاً فایر باکس در مکان‌های عمومی، ساختمان‌ها، مراکز تجاری،صنایع و کارخانه‌ها، دفاتر و مکان‌های دیگری که احتمال وقوع حریق وجود دارد، قرار داده می‌شوند.

انواع جعبه آتش نشانی بر اساس جنس

 • فایر باکس استیل نگیر و استیل بگیر
 • فایر باکس فایبر گلاس
 • فایر باکس فولادی

انواع جعبه آتش نشانی بر اساس شکل ظاهری

 • جعبه آتش نشانی تک درب
 • جعبه آتش نشانی دو درب
 • جعبه آتش نشانی دو قلو
 • جعبه آتش نشانی دو طبقه
 • جعبه آتش نشانی کرکره ای
next 00

ابعاد جعبه آتش نشانی یا فایر باکس

جعبه  آتش نشانی   یا  فایر باکس  می تواند   در ابعاد   متفاوتی  تولید شوند  به طور کلی   سایز فایر باکس  باید  به نحوی  باشد  که شیلنگ و یا کپسول آتش نشانی در آن جا شوند. در ادامه  زیر ابعاد استاندارد باکس آتش نشانی که بیشترین استفاده را دارند بیان شده اند:

 • طول 100، عرض 85 و عمق 18 سانتی متر
 • طول 85، عرض 80، عمق 18 سانتی متر
 • طول 85، عرض 60 و عمق 18 سانتی متر
 • طول 70، عرض 85 و عمق 18 سانتی متر
 • طول 70، عرض 60 و عمق 18 سانتی متر
 • طول 65، عرض 55 و عمق 18 سانتی متر
 • طول 60، عرض 50 و عمق 18 سانتی متر
next 00

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس روکار

جعبه آتش نشانی روکار به دیوار یا سطح عمودی نصب می‌شود. این نوع جعبه آتش‌نشانی معمولاً در مکان‌های عمومی مانند ساختمان‌ها، هتل‌ها، مدارس، ادارات، فروشگاه‌ها و سایر فضاهای عمومی استفاده می‌شود. این نوع از فایر باکس ها در مکان هایی که از قبل محلی برای آنها تعبیه نشده اند کاربرد دارند.

جعبه آتش‌نشانی روی دیوار عموماً شامل یک قاب بسته است که به دیوار نصب می‌شود. درون این قاب، تجهیزات ضروری برای مدیریت حریق و اطفای آتش قرار دارد. محتویات این جعبه‌ها می‌توانند شامل هوزریل یا شیلنگ آتش نشانی ، کپسول آتش‌نشانی، ماسک گاز، دستکش‌های حریق‌ و سایر ابزارهای لازم باشند.

از مزایای  استفاده از جعبه آتش‌نشانی روی دیوار  این است که ابزارآلات و تجهیزات آتش‌ نشانی در مکان ها و جایگاهی  مشخص  در دسترس قرار دارند و همچنین در صورت بروز حریق، به راحتی و سهولت  قابل استفاده هستند.

این باکس ها به عنوان تجهیزات آتش‌نشانی مهم در ساختمان‌ها شناخته می‌شوند و به افراد این اطمینان را  می‌دهند که در صورت و قوع و  بروز حریق، تجهیزات لازم برای مدیریت و کنترل  اولیه حریق  در دسترس خواهند بود.  ارتفاع نصب جعبه های روکار باید بالای ۱۳۰ سانتی متر از کف باشد.

جعبه آتش‌نشانی روی دیوار باید در مکانی قابل دید و دسترس باشد و باید به طور منظم بررسی و تعمیر  شود   تا محتویات  آن  به درستی  و در شرایط عملکرد مناسب قرار داشته باشد

فایر باکس، فایرباکس، جعبه آتش نشانی
next 00

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس توکار

این جعبه‌ها (Fire box) به منظور محافظت و نگهداری آتش‌نشانی در نزدیکی محل‌های پتانسیل بروز حریق و نقاط آتش‌زا نصب می‌شوند. ارتفاع نصب جعبه های توکار باید بالاتر از ۷۰ سانتی متر از کف باشد.

جعبه آتش‌نشانی  توکار   معمولاً  از جنس فلزی ساخته می‌شود و شامل درب قابل باز و بسته شدن است که می‌توان آن را به راحتی باز کرده و دسترسی به آتش‌نشانی درون جعبه را فراهم کرد. این جعبه‌ها علاوه بر جایگاه ثابت، می‌توانند نصبی قابل حمل باشند که می‌توان آن را به جای دیگر منتقل کرد.

استفاده از جعبه آتش‌نشانی داخل کار به عنوان یک اقدام ایمنی مهم در مکان‌هایی با خطر حریق بالا توصیه می‌شود.

 با نصب این جعبه‌ها در نزدیکی منابع حرارتی یا مواد قابل اشتعال، می‌توان در صورت بروز حریق به سرعت واکنش نشان داد و خسارات را به حداقل رساند.

فایر باکس، فایرباکس، جعبه آتش نشانی، آتشنشانی، اتشنشانی، اتش نشانی، آتش‌نشانی، اتش‌نشانی
next 00

استاندارد های فایر باکس یا جعبه آتش نشانی طبق استاندارد NFPA14

 • طول شیلنگ موجود در جعبه آتش نشانی نباید بیش تر از 30 متر باشد.
 • دیوار محل نصب Fire box باید مستحکم مستحکم باشد و عمق آن باید حداقل 10 سانتی متر باشد.
 • در فاصله 120 تا 130 سانتی متری از زمین نصب شود.
 • محل نصب نزدیک درب خروجی، راه پله ها و پاگرد ها سهولت در باز و بسته شدن درب فایر باکس 
 • حداقل فاصله شیلنگ و قرقره با دیواره جعبه آتش نشانی 5 سانتی متر
next 00

مشخصات فنی بدنه فایر باکس

ضخامت ورق 1 میلی‌متر

رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک

درب دارای امگای تقویتی جهت استحکام بهتر درب

پوشش رنگ 80 تا 90 میکرون

دارای ورودی در دو سمت

لولا از نوع پروانه‌ای با قابلیت باز شدن تا 180 درجه

قفل سریع بازشو که امکان باز و بسته شدن درب با 90 درجه چرخش را فراهم می‌نماید

پایه مقاوم با ضخامت 3 میلی‌متر در دو نوع مثلثی و پروفیلی

دارای نوار ضربه‌گیر در دورتا دور قاب داخلی

امکان سفارشی‌سازی ابعاد

در سه رنگ سفید، قرمز، کرم و سه طرح استیل خش‌دار، آیینه‌ای و طلایی

امکان سفارشی‌سازی رنگ

کلیه جوشکاری‌ها از نوع فرایند جوش با محافظت گاز دی‌اکسید کربن

هم‌ سطح بودن درب و فریم بیرونی جهت محافظت بیشتر و ایجاد زیبایی

بسته‌بندی مناسب جهت جلوگیری از صدمات احتمالی در حین حمل

next 00

جعبه آتش نشانی هوزریلی

هوزریل چیست؟ یکی از تجهیزات بسیار کارآمد و موثر برای اطفاء حریق، جعبه های آتش نشانی هستند که می توانند تا زمان رسیدن نیرو های آتش نشانی در برابر آتش سوزی های بزرگ ایستادگی کنند و وقتی آتش سوزی محدود و کوچک است می توانند که آن را به طور کلی از بین ببرند. از آنجایی که جعبه های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند، شناخت نمونه های مختلف، آشنایی با آن ها و دانستن نحوه استفاده از آنها مواردی است که حتما باید به آن ها توجه داشت. به همین دلیل امروز در این مطلب قصد داریم که در خصوص یک نوع از جعبه های آتش نشانی بسیار پرطرفدار در این روز ها، یعنی هوزریل جعبه های آتش نشانی صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید. مزینانی با ساخت جعبه آتش نشانی در سایز ها و مدل های مختلف از برترین تولیدکنندگان این تجهیز در کشور می باشد.

یکی از انواع سیستم های آبرسانی جعبه آتش نشانی سیستم هوزریلی می باشد. این که به این جعبه های آتش نشانی هوزریلی گفته می شود به دلیل جنس شیلنگ و نوع قرقره استفاده شده در آن هاست. شیلنگ مورد استفاده در این جعبه های آتش نشانی از جنس لاستیک فشرده است و آب مورد نیاز آن از طرف هرزگرد موجود در میان قرقره که به شیلنگ متصل است تامین می گردد.

next 00

تعداد فایر باکس یا جعبه آتش نشانی مورد نیاز ساختمان های مختلف

تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی مورد نیاز برای ساختمان‌های مختلف بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله مواردی که میتوان اشاره نمود  ابعاد ساختمان، نوع و کاربری ساختمان، ظرفیت محیط، مقررات محلی و استانداردهای آتش‌نشانی. در ادامه تعدادی از معیارهای مهم  برای تعیین تعداد آنها  برای ساختمان‌ها آورده شده است:

1. ابعاد ساختمان: ساختمان‌ها با ابعاد مختلف در نظر گرفته می‌شوند. تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی باید به گونه‌ای انتخاب شود که بتوانند محدوده‌ی ساختمان را به طور موثر پوشش دهند.

 در این راستا، نیازمندی به تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی در ساختمان‌های بزرگتر و گسترده‌تر بیشتر است.

2. نوع و کاربری ساختمان: نوع ساختمان و کاربری آن نیز تعیین‌کننده تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی است. برای مثال، یک ساختمان مسکونی نیاز به تعداد کمتری جعبه آتش‌نشانی دارد نسبت به یک ساختمان تجاری یا صنعتی.

3. ظرفیت محیط: ظرفیت محیط ساختمان و تعداد افراد حاضر در آن نیز می‌تواند در تعیین تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی تأثیرگذار باشد. برای مثال، ساختمان‌هایی با ظرفیت بالا مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها یا مراکز خرید نیاز به تعداد بیشتری جعبه آتش‌نشانی دارند تا بتوانند به تمام افراد حاضر در محیط خدمات ارائه دهند.

4. مقررات محلی و استانداردهای آتش‌نشانی: هر منطقه و کشوری ممکن است مقررات آتش‌نشانی خاص خود را داشته باشد. بررسی قوانین محلی و استانداردهای آتش‌نشانی که در ساختمان خاص شما اعمال می‌شوند، می‌تواند به شما کمک کند تا تعداد و نوع مناسب جعبه‌های آتش‌نشانی را تعیین کنید.

به طور کلی، برای تعیین تعداد جعبه‌های آتش‌نشانی مورد نیاز، توصیه می‌شود با مشاوره کارشناسان آتش‌نشانی ما  همراه با برسی  مقررات و استانداردهای محلی ذی‌ربط، تحلیل دقیقی از شرایط ساختمان خود انجام دهید.

سوالات متداول

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس روکار یا  توکار – فایر باکس های تک طبقه و دو طبقه یا دو قلو

در جعبه‌های آتش‌نشانی، معمولاً تجهیزات مختلفی برای مقابله با حریق و امدادرسانی به افراد در شرایط اضطراری قرار دارد. تجهیزاتی نظیر هوزریل و هوزرک یا همان شیلنگ آتش نشانی، کپسول آتش نشانی و غیره

اگر بخواهیم در ساختمان هایی که دارای بافت قدیمی هستند جعبه آتش نشانی نصب کنیم از آنجایی که محلی مناسب برای آن از قبل تعبیه نشده است نصب جعبه آتش نشانی به صورت روکار می باشد. اما در ساختمان های جدید در ابتدای ساخت ساختمان محل مناسبی جهت نصب جعبه آتش نشانی تعبیه می شود به گونه ای که فایر باکس درون دیوار و به صورت توکار قرار می گیرد.

با توجه به اینکه جعبه انتخابی از کدام مدل است و در چه محیطی با چه ورقی مورد استفاده قرار خواهد گرفت قیمت Fire box ها متغییر است. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در بخش بازرگانی ارتباط برقرار کنید. 44096110-021

جعبه آتش نشانی، فایرباکس، فایر باکس، جعبه اتشنشانی - آتشنشانی - اتش نشانی - تجهیزات ایمنی - مشاور آتش نشانی - خرید فایرباکس - قیمت فایرباکس، سیستم اعلام و اطفاء حریق، کنترل پنل آتش نشانی

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت از متخصصین ایمن داتیس آسیا با شماره‌های 440960110-021  یا   44036839-021 تماس حاصل فرمایید.

4.4 8 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها