مانیتور آتش نشانی چیست؟ و هدف استفاده از آن کدام است؟

next-01
next 00

مانیتور آتش نشانی چیست؟

مانیتور آتش نشانی دستگاه‌های مانیتورینگ صنعتی هستند که برای رساندن جریان آب زیاد به منظور اطفای حریق در صنایع پرخطر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

    حفظ فاصله‌ی ایمن از حریق یکی از نکات مهم در اطفای حریق است و مانیتور  آتشنشانی (Fire Monitor) یکی از تجهیزات کاربردی برای حفظ فاصله‌ی ایمن و پاشش آب یا فوم روی موضع حریق است

مانیتورهای آتش نشانی یا مانیتور آتش یک جت آبی با ظرفیت بالا و قابل کنترل برای اطفای حریق دستی یا سیستم‌های حفاظت از آتش اتوماتیک است.

 از مانیتور های آتش نشانی اغلب در قایق‌های آتش‌نشانی، یدک‌کش‌ها و بالای کامیون‌های آتش‌نشانی بزرگ برای کاربرد در اطفای حریق دستی استفاده می‌شود و آتش‌نشانان می‌توانند آن را به سوی هدف ثابت کرده و آن را بکار گیرند و به این ترتیب برای رساندن آب یا فوم از خارج از منطقه‌ی مستقیم آتش استفاده می‌شود. مانیتور های آتش نشانی برای محافظت از آتش در مناطقی مانند آشیانه‌های هواپیما و سکوهای فرود هلیکوپتر در کنار سیستم اعلام حریق فرودگاه به عنوان سیستم حفاظت از آتش ثابت نصب می‌شوند. همچنین  تاسیساتی  با مواد بسیار قابل‌ اشتعال مانند:  کارخانجات،  صنایع،  پتروشیمی ها، پالایشگاه‌های نفت نیز ممکن است از این تجهیزات ثابت برای حفاظت در برابر آتش و اطفای حریق استفاده کنند.

عناوین اصلی

ایمن داتیس آسیا نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش انواع تجهیزات اعلام و اطفاء حریق برند‌هایی نظیر لوبی، سافکس فایر و تورناتک در ایران می‌باشد.

next 00

انواع نازل های مانیتور آتشنشانی

نازل جت آب (Water Jet Nozzle) نازل دو حالته آب (Water Fog/let Nozzle) نازل خود مکش فوم Foam Self Inductor Nozzle) نازل دو حالته خود مکش فوم Foam/Water Nozzle)

next 00

قابلیت هدایت مانیتور های آتشنشانی

بر خلاف شلنگ‌های آتش‌نشانی استاندارد که معمولا برای استفاده نیاز به چند اپراتور دارد، اکثر مانیتورهای آتش نصب‌شده بر روی دستگاه قابل هدایت توسط یک آتش‌نشان یا اپراتور است. این مانیتورها را می‌توان به طور اتوماتیک برای سیستم‌های ثابت قرار داد و یا ممکن است دارای طراحی قابل‌حمل باشند. مانیتور‌های قابل حمل یا مانیتور پرتابل اتش نشانی، آتش‌نشان را قادر می‌سازد تا جهت اسلحه‌ی آن را تنظیم کند و سپس آن را برای انجام کارهای دیگر، ترک کند.

یک مانیتور اتشنشانی fire fighting monitor  می‌تواند 2000  گالن یا بیشتر (7600 لیتر) در دقیقه تخلیه کند. مستر استریم master stream  اصطلاحی است که برای جریان آب 350 گالن در دقیقه یا بیشتر (1300 لیتر) استفاده می‌شود و توسط یک دستگاه جریان اصلی مانند مانیتور آتش نشانی منتقل می‌شود. جریان‌های اصلی اغلب در انتهای نردبان‌های هوایی ماشین آتش‌نشانی، نازل های تله اسکویر یا نازل‌های مانیتور یافت می‌شود و فشار بالایی که نیاز دارند، باعث می‌شود برای استفاده‌ی دستی مناسب نباشند.

مانیتور آتش نشانی چیست، fire fighting monitor، ،انواع مانیتور آتش نشانی، فیکس مانیتور آتش نشانی قیمت، قیمت مانیتور آتش نشانی، مانیتور آتش نشانی
next 00

اهداف استفاده از مانیتور های آتش‌نشانی

محدودیت‌هایی در میزان آب خروجی از نازل‌های آتش‌نشانی و شلنگ‌های دستی برای تخلیه وجود دارد که این میزان معمولا 1000 لیتر در دقیقه است. در جریان‌های بالاتر، ممکن است رانش به سمت عقب اتفاق بیفتد که باعث می‌شود آتش‌نشانان نتوانند به طور ایمن از این تجهیزات استفاده کنند. به همین خاطر، نازل‌های دستی بُرد محدودی دارند و در نتیجه‌ی کارآیی آنها نیز محدود است.

برای اطفای حریق‌های بزرگ‌تر که مقدار زیادی تشعشعات و حرارت از خود ساطع می‌کنند، لازم است آب یا فوم به مقدار کافی و از فاصله‌ی ایمن پرتاب شود. همانطور که گفتیم، انجام این کار با استفاده از نازل‌ها و شلنگ‌های آتش‌نشانی غیرممکن است ولی مانیتور ثابت آتش نشانی یا مانیتور زمینی آتش نشانی راه‌حلی ارائه می‌دهد زیرا می‌تواند آب و فوم را به فاصله‌ی دورتری پخش کند و قابلیت نصب شدن آن نیز باعث می‌شود نسبت به تجهیزات اطفای حریق دستی ایمن‌تر باشد. همچنین مانیتور آتش نشانی در سایزهای متفاوت ساخته می‌شوند و باتوجه به مقدار اب مورد نیاز جهت اطفای حریق استفاده می‌شوند 

next 00

تفاوت مانیتور آب با مانیتور فوم آتش نشانی

از مانیتور های آتش نشانی می‌توان برای پخش آب یا فوم اطفای حریق (و در بعضی موارد حتی پودرهای شیمیایی خشک) استفاده کرد. مونیتورهای آب معمولا فقط آب را پخش می‌کنند، در حالی که مانیتورهای فوم می‌توانند برای پخش کردن فوم و همینطور آب نیز مورد استفاده قرار گیرند. مانیتورهایی که برای پخش فوم بکار برده می‌شوند نیاز به نازل‌های خاصی دارند که امکان القای کنسانتره‌ی فوم را فراهم کند و نازل‌های فوم تنفسی نیز برای هوادهی محلول فوم مورد نیاز هستند. بنابراین مانیتورهای آب و فوم اساسا از نظر نازل‌هایی که روی بدنه‌ی ماینتور تعبیه شده، با هم متفاوت هستند اما بدنه‌ی آنها با هم مشابه است.

از نظر فنی، نازل مانیتور قسمتی است که در آن القا و هوادهی فوم (فوم تنفسی اولیه) انجام می‌شود. به همین خاطر می‌توان مانیتور آب را با تغییر نازل آب به نازل فوم به ماینتور فوم تبدیل کرد. با این حال، مهم است اطمینان حاصل شود که ظرفیت نازل فوم با ظرفیت نازل آب مطابقت داشته باشد تا عملکرد مورد نیاز حاصل شود.

next 00

محدوده‌ی موثر fire fighting monitor

بنابراین محدوده‌ی یک مانیتور آتش نشانی از نقطه‌ی اتصال آن تا جایی که آب یا فوم می‌رسد، اندازه‌گیری می‌شود. با این حال، برخی از استانداردها و روش‌ها، فاصله‌ی مانیتور تا دورترین جایی که آب یا فوم تخلیه می‌شود را به عنوان محدوده در نظر می‌گیرند.

محدوده مانیتور اتش نشانی در برگه‌ی اطلاعات دستگاه ثبت می‌شود. اما محدوده‌ی موثر یک تعریف رسمی نیست اما محدوده واقعی مانیتور را در شرایط واقعی (با در نظر گرفتن عواملی مانند شرایط نامطلوب بادی) نشان می‌دهد. برای مثال یک مانیتور با محدوده 60 متر در واقع در فاصله‌ی 35 تا 45 متری از نقطه‌ی خطر نصب می‌شود تا شرایط باد نامطلوب را در نظر بگیرد و عملکرد موثر اطفای حریق را تضمین کند.

next 00

تعیین نقطه نصب fire fighting monitor

هنگام تصمیم‌گیری برای مکان  نصب fire fighting monitor مانیتور آتش‌نشانی ، فاکتورهای مختلفی نظیر  : محدوده یا بُرد مانیتور، جهت و سرعت باد مورد انتظار، تشعشعات از حریق، شرایط محل و غیره باید در نظر گرفته شود. برای پوشش بهتر، شاید لازم باشد بیش از یک مانیتور در مکان‌های مختلف نصب شود و از نوسان جهت باد و مشکلات دسترسی در مواقع اضطراری جلوگیری شود. برای خطرات در ارتفاع یا اسکله‌ها، مانیتورها نیز باید در ارتفاع محل مورد نظر نصب شوند تا پوشش موثرتری داشته باشند.

منظور از محدوده‌ی مانیتور آتشنشانی، فاصله‌ی نقطه‌ی نصب آن تا جایی است که آب یا فوم می‌رسد. محدوده‌ی موثر نیز نسبت به شرایطی همچون باد و طوفان تغییر می‌کند. برای نصب مانتیور آتش نشانی باید فاکتورهای مختلفی مانند جهت و سرعت باد، شرایط محل، برد مانیتور و غیره را در نظر گرفت.

در مقاله بعد با انواع مانیتور‌های آتش نشانی و کاربرد و همچنین ویژگی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

سوالات متداول

به طور کلی به دو دسته مانیتور آتش نشانی ثابت و انواع مانیتور آتش نشانی پرتابل تقسیم می‌شوند.

مانیتور آتش نشانی آب، فوم و مانیتور آتش نشانی آب و فوم.

مانیتور آتش‌نشانی به دلیل داشتن قابلیت کنترل دقیق جریان آب، تنظیم زاویه چرخش، افزایش فشار جریان آب، افزایش امنیت آتش‌نشانان و کاهش خسارت‌ها، یکی از بهترین گزینه‌های برای اطفای حریق است. همچنین، با توجه به قابلیت اتصال به شبکه آب، به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا در صورت لزوم، جریان آب را از شبکه آب تامین کنند و نیازی به انتقال آب از محل‌های دیگر نباشد.

 

مانیتورهای آب و فوم آتش نشانیt مانیتور آب وفوم آتش نشانی، مشخصات مانیتورهای آب و فوم آتش نشانی، فیکس مانیتور آتش نشانی قیمت، قیمت مانیتور آتش نشانی
مقاله پیشنهادی :
مخزن آب ماشین‌های آتش نشانی، مانیتور آتش نشانی

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

4 1 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.x