معرفی پمپ های کم صدا و ساده ترین روش کاهش صدای پمپ ها

next-01
next 00

پمپ های کم صدا

پمپ کم صدا و انتخاب این پمپ ها از مهمترین فاکتور ها برای انتخای پمپ در اماکن مختلف است که در این مقاله به برسی انواع پمپ های کم صدا م معیار های انتخاب بهترین و مناسب ترین پمپ خواهیم پرداخت. پمپ های پر صدا عموما سبب سلب آرامش و آسایش در یک محیط می‌شود. احتمالا اگر شما هم از آن دست افرادی باشید که در خانه یا آپارتمان  خود مجبور به استفاده از پمپ آب خانگی شده اید و یا به هر دلیل یکی از این پمپ ها را  در  آپارتمان  خود نصب کرده اید   بعضا    از صدای نابه هنجار این پمپ کلافه شده اید.  ما در این مقاله به برسی راهکار‌های ساده برای قطع و کاهش صدای پمپ خواهیم پرداخت.  برای کاهش صدای پمپ ابتدا لازم است که علت صدای زیاد پمپ را جستجو کرد تا راه حل های کارا و مفید در جهت بهبود این مشکل، اتخاذ و به مرحله انجام برسند.

پمپ آبرسانی، بوستر پمپ آبرسانی، ابرسانی، انواع پمپ، پمپ صنعتی، پمپ کم صدا، پمپ هیدرولیک

عناوین اصلی

next 00

دلایل صدای پمپ آب ساختمان

بخشی از صدایی که توسط انواع پمپ آب خانگی تولید می‌شود به این دلیل که پمپ ها به‌وسیله انرژی الکتریکی فعال شده و با ایجاد نیروی مکانیکی تولید شده توسط پروانه‌ها، آب را با فشار به بیرون پرتاب می‌کند طبیعی است بنابراین میزانی از صدا توسط دستگاه تولید می‌شود که طبق آزمایش‌های انجام شده این میزان استاندارد است. اما اگر صدای تولید شده نامتعارف، زیاد، گوش‌خراش و بیش از حد آزاردهنده بود باید نتیجه گرفت که مشکلی یا مشکلاتی وجود دارد. این مشکلان می‌تواند به علت نا مرغوب بودن خود پمپ – ارتعاشات حاصل از پمپ و موتور – عدم روانکاری مناسب الکتروموتور – کافی نبودن   فشار آب    در دهانه مکش پمپ و یا مشکلات اجزا هیدرولیکی داخل پمپ باشد.

شکستن پروانه پمپ

یکی دیگر از دلایل صدای غیر عادی پمپ می تواند شکستن پروانه پمپ (Impeller) باشد. پروانه پمپ ممکن است به دلایل مختلف مانند افزایش دمای سیال همچنین کاویتاسیون، مستهلک و تخریب شود که ممکن است باعث صدای غیر عادی پمپ شود.

خرد شدن بلبرینگ

بلبرینگ ها (Bearings) قطعاتی هستند که به منظور جذب نیروهای شعاعی و محوری وارده به شفت، بر روی آن نصب می شوند.  لذا مستهلک شدن این قطعه از مواردی است که همواره احتمال وقوع آن وجود دارد. در صورت تخریب بلبرینگ نیز با صدای زیاد پمپ مواجه خواهیم شد.

مسدود شدن صافی پمپ

یکی از ابزارهای مورد استفاده بر روی پمپ ها، سه راه صافی (Brass Strainer) است که وظیفه آن جلوگیری از ورود مواد جامد به درون پمپ است. هر چند وقت یک بار فیلتر آن پر می شود و نیاز به تخلیه دارد در غیر این صورت، بسته شدن این فیلتر صدای زیاد پمپ را به همراه خواهد داشت.

next 00

راه حل ها و روش‌های کاهش صدای پمپ

راهکار های مختلفی برای کاهش صدای پمپ ها وجود دارد که در ادامه به چند مورد از این روش ها برای کمتر کردن صدای پمپ ها  خواهیم پرداخت.

 

next 00

استفاده از عایق های صوتی مقاوم و مناسب

عایق های صوتی پوششی هستند که در دیوارها و پوشش کف و سقف محیطی که پمپ را در آن نصب می کنید می توانند قرار بگیرند و تا حدود زیادی باعث کم شدن صدای پمپ آب خانگی شوند.

این عایق ها از جنس فوم هستند و بهترین و جدیدترین نوع این عایق ها با داشتن روکش چسب مخصوصی به نام STI و با بهره مندی   از بهترین  و به روزترین   تکنولوژی ساختاری در فوم هستند که اجازه انتقال صدا به بیرون را نمی دهند.

البته استفاده از این عایق ها هم به نوع عایق بستگی دارد و هم به نوع مصالح و مواد ساختمانی به کار برده شده در اطراف پمپ بستگی دارد.

انواع مختلف عایق صوتی

  •  عایق های صوتی  شانه تخم مرغی

  •  عایق های صوتی دو طرفه که در یک طرف چسب دارند ( مناسب برای استفاده  برای محیط هایی که در جوار با همسایه هستند)

  •  پنل های صوتی پلی یورتان

  •  عایق های صوتی ساده

  •  فوم های صوتی ساده پلی اتیلن

  •  عایق های صوتی لوله ای (که برای پوشش لوله ها هستند)

next 00

تعویض پمپ قدیمی با یک پمپ کم صدا

یکی از دلایل  صدای بیش از حد پمپ ها فرسودگی  و مستهلک شدن پمپ است برای رفع این مشکل می‌بایست از پمپ های به روز موجود در بازار که علاوه بر عملکرد بهینه دارای کمترین صدای ممکن هستند استفاده نمود . شرکت فنی و مهندسی ایمن داتیس آسیا با  تامین انواع مختلف پمپ های آبرسانی از به‌روزترین و معتبرترین برند های داخلی و خارجی می‌باشد.

next 00

استفاده از پمپ های چند پروانه به جای پمپ تک پروانه

پمپ های چند پروانه که با نام پمپ طبقاتی نیز شناخته می شوند، به دلیل استفاده از الکتروموتور با توان کمتر، دارای راندمان بالاتر، صدای حین کار کمتر و مصرف بهینه تر انرژی هستند.

next 00

چگونه عملکرد پمپ را بهینه کنیم؟

انتخاب مخزن تحت فشار مناسب

       مخزن تحت فشار  یک  قسمت  ضروری  برای  هر سیستم پمپاژ است. این قطعه کمک می کند کمترین میزان افت فشار  باعث راه اندازی پمپ شود. اگر پمپ در طول روز و یا در هفته به طور غیر ضروری شروع به کار کند، به زودی با از بین بردن خازن، طول عمر آن کاهش می یابد.

مخازن تحت فشار بعد از پمپ نصب می شوند و ذخیره آب تحت فشار را برای بقیه سیستم فراهم می کنند. در داخل مخزن تحت فشار غشایی یا تیوپی تعبیه شده که یک طرف آن هوا و در طرف دیگر آب قرار دارد. از آن جایی که هوا می تواند بسیار بیشتر از آب فشرده شود، بنابراین وقتی یک قطره آب از سیستم خارج می شود، طرف هوای مخزن فشار (فقط کمی) منبسط می شود. بنابراین به میزان قابل توجهی تعداد راه اندازی و فرسودگی غیرضروری پمپ را کاهش می دهد. یک مخزن تحت فشار با توقف راه اندازی های غیر ضروری، عمر پمپ شما را افزایش می دهد.

منبع تحت فشار، مخزن تحت فشار، پمپ کم صدا

جایگزینی شیرآلات قدیمی با شیرهای مدرن

جایگزینی شیرهای قدیمی با شیرهای مدرن باعث کوتاه شدن زمان کارکرد پمپ می شود. هنگامی که همراه با یک مخزن تحت فشار استفاده می شود، یک سیستم صرفه جویی انرژی عالی با هزینه بسیار کم ایجاد می کنید و راندمان پمپ خود را بهبود می بخشید.

نصب اینورتر

 اینورتر وسیله‌ای است  که میزان برق مورد نیاز برای راه اندازی پمپ را کاهش می دهد. اینورتر پمپ آب با تغییر سرعت موتور پمپ فشار ثابت و پایداری را در یک سیستم آب حفظ می کند تا فشار از پیش تعیین شده مشابه در خروجی بدون توجه به تعداد پریزها یا وسایلی که در حال استفاده هستند، تا حداکثر توانایی ارائه کند.   بنابراین به جای اینکه پمپ در هر زمان که نیاز باشد با حداکثر سرعت ثابت کار کند، یک اینورتر سرعت آن را تغییر می دهد، بنابراین پمپ تنها هر زمان که لازم باشد انرژی مورد نیاز را مصرف می کند.

در این مقاله سعی کردیم به برسی روش های کاهش صدای پمپ ها  و بهینه سازی عملکرد پمپ کم صدا بپردازیم بنابراین  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات پمپ ها  و استعلام قیمت محصولات و پمپ های آب  کم صدا با کارشناسان ما در شرکت ایمن داتیس آسیا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هر چه میزان اسب بخار پمپ بیشتر باشد، قدرت و مکش آن بیشتر شده و طبیعتاً صدای بلندتری تولید می کند.

تقریباً تمامی تأسیسات کاران بر این موضوع که پمپ آب بی صدا وجود ندارد اتفاق‌ نظر دارند. به عبارتی پمپ یک دستگاه الکترومکانیک است که در سیستم خانگی به کمک یک ‌راه انداز مثل ست کنترل یا منبع انبساط شروع به پمپاژ کرده و زمانی که به فشار تعریف‌ شده برای دستگاه رسید، خاموش می‌شود. پس بدیهی است که این سیستم قطعاً صدایی دارد که اجتناب‌ناپذیر است. اما نکته مهم این است که بجای اینکه به دنبال پمپ بی صدا باشیم، پمپی را انتخاب کنیم که کمترین صدا را داشته باشد و همچنین کاری کنیم که حداقل استارت و استاپ را در پمپ آب خانگی داشته باشیم. حال سؤال این است که در بین انواع پمپ آب خانگی و صنعتی، کدام پمپ کمترین صدا را دارد و کدام روش نصب کمترین خاموش روشن پمپ را به دنبال خواهد داشت.

پمپ آب کم صدا در بین انواع پمپ به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شود. در بین تمامی انواع پمپ آب خانگی به ترتیب پمپ آب بشقابی، جتی و خورشیدی کمترین صدا را دارند و در هرکدام از این دسته‌بندی‌ها، بسته به جنس پروانه پمپ می‌توان صدای کمتری را انتظار داشت.

به‌عنوان‌ مثال پمپ پروانه استیل بشقابی نیم اسب کمترین صدا را دارد. البته این پمپ برای بسیاری کاربردها مناسب نیست و نهایتاً تا طبقه دوم با مساحت بالا و طبقه سوم با مساحت کم توصیه می‌شود.

پمپ  بشقابی یک اسب با پروانه استیل تقریباً پرمصرف‌ترین نوع پمپ آب برای ساختمان‌های 4 یا 5 طبقه به شمار می‌رود که وجود پروانه استیل باعث شده کمترین سروصدا را تولید کرده و برای ساختمان‌هایی که همسایه‌ها برای استفاده از پمپ برای صدای ناهنجار آن مشکل‌دارند، بسیار توصیه می‌شود.

دو فاکتور مهم که به هنگام نصب پمپ آب بی صدا باید به آن توجه کافی شود: مقاومت فونداسیون و میزان بالانس بودن روتور است.

انتخاب و خرید پمپ آب بی صدا از جمله خدماتی است که در سایت فروشگاهی ویدفکتور توسط کارشنناسان مجرب فروش از طریق ارائه مشاوره رایگان تخصصی خرید به شما ارائه می شود. شما می توانید ضمن کسب اطلاعات از قیمت پمپ آب بی صدا، مشخصات فنی پمپ مورد نیاز خود را هم در مطابقت با نیازهای واحد مسکونی خود دریافت نمایید تا با انتخاب یک پمپ مناسب و رعایت اصول فنی در نصب و نگهداری آن، از مزایای خرید یک پمپ آب بی صدا بهره مند شوید.

fire click، سیستم اعلام حریق، نازل آتش نشانی، تجهیزات آتش نشانی، پمپ کم صدا، خرید پمپ آتش نشانی

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

4 2 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها