منبع تحت فشار چیست؟ برسی انواع منبع تحت فشار

next-01
next 00

منبع تحت فشار چیست؟

در سیستم‌های آبرسانی و پمپاژ آب، منبع تحت فشار (مخزن تحت فشار) یکی از اجزاء بسیار مهم و اساسی است و به طور گسترده در سیستم‌های آبرسانی، سیستم‌های تامین آب شهری، و سیستم‌های پمپاژ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع تحت فشار که گاها مخزن پمپ آب یا مخزن تحت فشار نیز نامیده می شود، با تثبیت فشار در سیستم آبرسانی، استهلاک پمپ را کاهش داده و همچنین کاهش مصرف برق را به همراه خواهد داشت. منبع تحت فشار می تواند آب را در فشار معینی ذخیره نموده و در صورت نیاز دوباره به سیستم برگردانند.

عناوین اصلی

next 00

نقش و اهمیت منبع تحت فشار

منبع تحت فشار، مخزن تحت فشار

منابع تحت فشار دارای نقش و اهمیت ویژه‌ای هستند که  عبارتند از:

1. ذخیره‌سازی آب: 

منبع تحت فشار به عنوان یک مخزن ذخیره‌سازی برای آب عمل می‌کند. این مخزن زمانی که پمپ‌ها در حال پمپاژ آب نیستند، آب را در خود ذخیره می‌کند. این امر باعث می‌شود که سیستم به طور پیوسته بتواند آب را به کاربران تامین کند، حتی زمانی که پمپ‌ها در حال عمل نیستند.

2. مهار فشار: 

منبع تحت فشار به عنوان یک مهار کننده فشار عمل می‌کند.هنگامی که  پمپ‌ها آب را از چاه یا منبع مشابهی جمع‌آوری می‌کنند، فشار آب به صورت فشار دینامیک افزایش می‌یابد. 

اگر فشار به سطحی برسد که ممکن است به لوله‌ها و تجهیزات صدمه بزند، منبع تحت فشار این فشار را کنترل می‌کند و اجازه می‌دهد که آب به طور انسجام و با فشار مناسب به سیستم تامین شود.

3. تعادل سیستم: 

منبع تحت فشار به تعادل سیستم کمک می‌کند. وقتی پمپ‌ها در حال کار هستند، میزان آبی که به سیستم تزریق می‌شود، افزایش می‌یابد و فشار نیز بالا می‌رود.  مخزن تحت فشار تعادل فشار و جریان آب را در سیستم حفظ می‌کند و از سیستمی غیر     پایدار  جلوگیری می‌کند.

به طور کلی، منبع تحت فشار یکی از اجزاء اساسی و مهم در سیستم‌های آبرسانی و پمپاژ آب است که نقش مهمی در تأمین ثبات و کارایی این سیستم‌ها ایفا می‌کند

next 00

انواع منابع تحت فشار

  1. منابع تحت فشار بادی
  2. منابع تحت فشار دیافراگمی
  3. منابع تحت فشار بالنی
منبع پمپ آب، منبع انبساطی، منبع آب، منبع انبساط دیافراگمی، منبع انبساط تیوپی، منبع انبساط بدون تیوپ و بدون دیافراگم، منبع تحت فشار
next 00

منبع تحت فشار بادی

منظور از “منابع تحت فشار بادی” منابع تحت فشار هوا (Air Pressure Sources) هستند که برای ذخیره و تامین هوا در مخازن بزرگ گالوانیزه شده استفاده می‌شوند. این نوع منابع به طور عمده برای تأمین هوای فشرده در انواع صنایع و برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این منابع تحت فشار معمولاً دارای ویژگی‌های زیر هستند:

1.مخزن گالوانیزه: مخزن‌های استفاده شده در این منابع تحت فشار عموماً از جنس فولاد گالوانیزه ساخته شده‌اند. گالوانیزه کردن به معنی پوشش سطح مخزن با لایه‌ی  نازکی از روی است که از زنگ زدگی و خوردگی آن جلوگیری می‌کند.

2. اتصالات غیرقابل جداشدن: اجزای این منابع تحت فشار به طور عمومی به طور غیرقابل جداشدن به یکدیگر متصل هستند، به این معنی که اجزای مختلف مانند مخزن، شیرهای کنترلی و اتصالات به طور دائمی به یکدیگر متصل شده‌اند.

3. حجم بزرگ: این منابع تحت فشار دارای حجم بزرگی هستند و می‌توانند مقدار زیادی هوا را نگه‌داری کنند. این امکان را فراهم می‌کند که هوای فشرده برای مدت زمان طولانی در دسترس باشد.

منابع تحت فشار هوا گالوانیزه  معمولا در انواع صنایع مختلف  از جمله   صنایع   تولیدی،صنایع خودروسازی،  صنایع ساختمانی و همچنین  دیگربرنامه‌های مشابه برای تأمین هوای فشرده و ایجاد فشار در سیستم‌های پنوماتیک استفاده می‌شوند. 

next 00

مخازن تحت فشار دیافراگمی

این تجهیز در بوستر پمپ آتش‌نشانی ابتدا برای جذب ضربه قوچ ناشی از روشن و خاموش شدن الکتروپمپ‌ها طراحی شده است. حجم منبع دیافراگمی (منبع انبساط) می‌تواند حتی به مقدار 100 لیتر نیز برسد، درصورتیکه پرشرسوئیچ‌های بوستر پمپ آتش‌نشانی با دقت نسبت به نقطه کار بوستر پمپ انتخاب و تنظیم شوند.

توجه به این نکته ضروری است که الزام منبع دیافراگمی صرفاً برای بوستر پمپ‌های بدون جوکی اعمال می‌شود. اگر در بوستر پمپ از جوکی پمپ استفاده شود، نیازی به منبع دیافراگمی وجود نخواهد داشت.

next 00

مخازن تحت فشار دیافراگمی

این نوع منابع تحت فشار به عنوان منابع تحت فشار آبی معروف هستند و در سیستم‌های تأمین آب شهری و منازل به منظور تأمین فشار و پایداری فشار آب استفاده می‌شوند. توضیحات شما در مورد نحوه کارکرد این منابع به شرح زیر است:

1. ساختار منبع:   این منابع تحت فشار دارای ساختاری فشرده و محکم هستند. دیافراگم درون منبع تحت فشار به عنوان عنصر کلیدی عمل می‌کند. 

دیافراگم به طور ثابت و محکمی از جنس لاستیکی ساخته شده است و می‌تواند تحت فشار باشد.

2. تنظیم فشار: زمانی که آب از منبع پمپاژ می‌شود، دیافراگم هوای متراکم شده را تا زمانی که سطح فشار آب به حد لازم برسد، ترکیب کرده و مکش کمتر آب را از مکش بالاتر هوای متراکم شده تفکیک می‌کند. این باعث می‌شود که فشار آب در داخل سیستم ثابت مانده و در محدوده مورد نظر تنظیم شده باشد.

3. کنترل فشار آب:  در واقعیت، دیافراگم به عنوان یک سوراخ میانی بین مکش آب و هوای متراکم عمل می‌کند. وقتی فشار آب کاهش می‌یابد (در واقع  هنگامی که آب مصرفی بیشتر از مقدار تأمینی است)، دیافراگم به هوای متراکم مجوز می‌دهد تا وارد مخزن شود و فشار را افزایش دهد. وقتی فشار آب به حد مطلوب می‌رسد، دیافراگم دوباره تفکیک هوا و آب را انجام می‌دهد و پمپ متوقف می‌شود.

در نتیجه، منابع تحت فشار دیافراگمی به عنوان یک وسیلهضروری و  کارآمد برای تنظیم و حفظ فشار آب در سیستم‌های تأمین آب و پمپاژ به کار می‌روند و از نظر بهره‌وری و پایداری فشار بسیار موثر هستند.

next 00

مخازن تحت فشار بالنی

این نوع منابع تحت فشار به عنوان منابع تحت فشار آبی با بالن در انتهای آن‌ها شناخته می‌شوند و برای تنظیم و کنترل فشار آب در سیستم‌های تأمین آب و پمپاژ به کار می‌روند.

منابع تحت فشار بالنی به عنوان یک روش سودمند و  موثر برای تأمین و کنترل فشار آب در سیستم‌های   تأمین آب   در   اماکن  مسکونی و  صنعتی استفاده می‌شوند. 

آن‌ها به صورت معمول در سیستم‌های پمپاژ آب و همچنین در مکان‌هایی که نیاز به تأمین فشار آب پایدار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع تحت فشار، مخزن تحت فشار، پمپ کم صدا
next 00

مزایای مخازن تحت فشار

  • منابع دیافراگمی لاستیکی در برابر سایش، زنگ زدگی و پوسیدگی به دلیل صاف بودن جداره داخل مخزن دارای عمر بسیار طولانی تر می باشند.
  •  از دیگز مزایای این منابع میتوان به این موارد که کاملا بهداشتی هستند و ظاهری زیبا دارند اشاره نمود.
  • در هنگام ضربه آب برای خاموش و روشن شدن،‌ موجب کنترل پمپ می شوند.
  • این منابع موجب می شوند تا اصطکاک پمپ آب پایین آمده و مقدار فشار لازم برای خروجی آب مصرفی ایجاد شود.
  • دارای تیوپی مقاوم هستند که از انبساط آب جلوگیری می کنند، و تغییری در طعم و مزه آب مصرفی ایجاد نمی کنند.
  • از افزایش فشار و خطرات آن در سیستم پکیج جلوگیری می کنند.
next 00

تنظیم فشار منبع تحت فشار

فشار گاز نیتروژن و هوای موجود در منابع تحت فشار به پارامترهایی از جمله ارتفاع ساختمان، تعداد واحدها و متراژ آن ها، قطر لوله و غیره بستگی دارد. این فشار معمولا بین 20 تا 45 psi یا 1.4 تا 3 بار است. فشار منبع تحت فشار قبل از متصل شدن به سیستم لوله کشی باید حدود psi 2 یا حداکثر 10 درصد کمتر از فشار استارت پمپ باشد.

  اگر فشار هوای مخزن تحت فشار کمتر از حد مجاز باشد، منجر به ساییدگی تیوپ به دیواره مخزن شده و امکان پاره شدن آن را فراهم می کند.

  این فشار کم منجر به پر شدن بیش از حد آب در تیوپ شده و به دلیل فشار کم هوا در بالای آن، پمپ مدام روشن و خاموش می شود که این امر گرم شدن و در نهایت سوختن پمپ را به همراه دارد. از طرف دیگر اگر فشار هوا بیش از حد باشد، حجم آب ذخیره در تیوپ کم شده و روشن و خاموش شدن بیش از حد پمپ به آن آسیب می رساند.   همچنین نصب  غیر  تراز منابع تحت فشار سبب ساییدگی و پارگی تیوپ می گردد.

بنابراین منابع یا مخازن تحت فشار برای افزایش فشار اب در سیستم های آبرسانی در اماکن مختلف مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و… کاربرد دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه منابع تحت فشار معرفی بیشتر محصول و برسی مشخصات فنی و همچنین استعلام قیمت میتوانید با کارشناسان ما در ایمن داتیس آسیا در ارتباط باشید. 

سوالات متداول

وقتی پمپ در فشار ماکزیمم خود است، شیر هوای بالای منبع تحت فشار که عموما یک شیر سوزنی با درپوش است را باز می کنیم. پین شیر سوزنی را فشار داده اگر تنها هوا از آن خارج شود، تیوپ به احتمال زیاد سالم است و اگر آب نیز خارج گردد، تیوپ سوراخ شده و باید تعویض گردد.

اگر از شیرآلات همراه آب، هوا هم خارج شود؛ ممکن است بر اثر پارگی تیوپ هوا وارد سیستم شده باشد.

خارج نشدن آب از منبع تحت فشار وقتی منبع پر یا نیمه پر است.

معمولاً طول عمر منبع دیافراگمی بیشتر از تیوپ دار است ولی در عوض قیمت آن بسیار بیشتر بوده و تعمیر آن نیز دشوارتر است. همچنین به دلیل نبود قطعات و خدمات پس از فروش برای منابع دیافراگمی در صورت خرابی، احتمالاً مجبور به خرید یک منبع جدید خواهید بود .ضمن اینکه پیدا کردن یک منبع دیافراگمی اصل در بازار کار بسیار دشواری است و به احتمال زیاد یک منبع تیوپ دار به اسم دیافراگمی به شما تحویل داده شود.

منبع تحت فشار با ذخیره سازی آب با فشار مناسب، نیاز به روشن و خاموش شدن های مکرر پمپ را کاهش می دهد. هر چه حجم این مخزن بیشتر باشد تعداد دفعات روشن و خاموش پمپ کاهش بیشتری خواهد داشت. از مزیت های برخورداری از منبع تحت فشار، کاهش هزینه برق مصرفی ، کاهش استهلاک پمپ ، کاهش استهلاک شبکه آبرسانی ساختمان با مهار ضربات مکانیکی ناشی از روشن و خاموش شدن پمپ و… می باشد.

استفاده از منبع ذخیره قبل از پمپ، تنظیم فشار منابع تحت فشار، از بین بردن ناصافی سطح داخلی مخزن در زمان تعویض تیوپ، محاسبه صحیح حجم منبع تحت فشار، تراز بودن منبع تحت فشار، خشک بودن محل نصب، استفاده از لرزه گیر، استفاده از فیلتر

بلدر تانک آتش نشانی، منبع تحت فشار
مقاله پیشنهادی :
آیروسل، سیستم اطفاء حریق آب، آبرسانی در عملیات اطفاء حریق، نحوه عملکرد سیستم اطفاء حریق، قیمت پمپ آتش نشانی اطفاء حریق، اطفاء، اطفا حریق، اعلام و اطفا حریق، اطفاء گازی fm200، استانداردهای طفای حریق، اطفای حریق، منبع تحت فشار، آیروسل

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

4.7 3 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
2 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها