اگزاست فن Exhaust Fan

next-01
next 00

اگزاست فن Exhaust Fan  چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از ساده‌ترین و کارآمد ترین راه ها در برقراری گردش هوای دائمی در محیط های بسته، استفاده از انواع فن ها می باشد. با توجه به نوع فضای مورد نظر و ابعاد آن انواع فن ها با ساختارهای متنوع طراحی و تولید شده است که همگی با هدف ایجاد گردش هوا و یا خروج هوای راکد در فضاهای بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگزاست فن Exhaust Fan یکی از انواع طراحی ها در ساختار فن ها می باشد. نوعی فن که در آن برخلاف ساختار آشنای فن های دمنده، هوا کشیده می شود.

به جهت ایجاد گردش هوایی در محیط های بسته و یا رسیدن به فرآیند تهویه ی مطبوع در اکثر موارد، طراحی تجهیزات مربوطه به گونه‌ای است که جریان هوای خارج را به حالتی دمنده در فضای محیط بسته پخش کرده و هوای مانده در فضا را از طریق روزنه هایی مانند دریچه هایی کوچک خارج می نمایند.
اما در اکثر فضاهای خانگی تا صنعتی انجام این فرآیند برای خروج هوای آلوده شده ی داخل فضاهای بسته بسیار زمان بر و غیرقابل توجیح خواهد بود. در این حالت تفکر خروج هوای مانده در فضا با کمک تجهیزات مطرح می‌شود. یعنی انواع فن های ساده تا صنعتی که به نوعی با هدف خروج هوا از محیط در محل موردنظر تعبیه شده اند. در حالت کلی انواع فن که با هدف مکیدن هوا و خروج آن طراحی شده باشد، اگزاست فن می باشد.

شرکت ایمن داتیس آسیا وارد کننده محصولات آتش نشانی، اعلام و اطفاء حریق با معتبرترین برند های دنیا می باشد.

تمام محصولات ارائه شده توسط شرکت ایمن داتیس آسیا، دارای تاییدیه سازمان آتش نشانی و UL/FM می باشد.

عناوین اصلی

next 00

انواع Exhaust Fan

طراحی این فن درسه نوع، دسته بندی می شود.
1) تیپ سقفی
2) تیپ آکسیال
3) تیپ یوتیلیتی
هر یک از این انواع بسته به شرایط مکان تا نوع کارکرد فن اگزاست، مورد انتخاب قرار خواهند گرفت. از طرفی اگزاست فن در نوع طراحی پروانه نیز در دو روش ساخته می شود. فن آکسیال و فن سانتریفیوژ که همگی یک طرفه و فوروارد هستند.

next 00

نحوه کار Exhaust Fan

انتقال انرژی مکانیکی از الکتروموتور به قسمت فن، موجب چرخش پروانه و سبب مکش یا جابجایی جریان هوای محیط می‌گردد. بخش حلزونی یا قسمت هوزینگ دستگاه جریان هوای القایی را بسمت فن هدایت می‌کند. مکان قرارگیری، نوع کاربرد، سلامت قطعات، محاسبه دقیق میزان هوادهی بر اساس دفعات تخلیه هوا، بر نحوه عملکرد اگزاست فن تاثیرگذار است.

نحوه کار این نوع فن سانتریفیوژ بر دو محور اساسی برنامه ریزی شده است. نخست نیروی گریز از مرکز که توسط نیروی گشتاور به کمک الکتروموتور دستگاه ایجاد می‌شود. به همین علت به این مدل فنها، سانتریفیوژ اطلاق می‌گردد. عامل دوم زاویه یا در واقع نوع پره‌های فن می‌باشد. تیپ سانتریفیوژ برای شرایط کاری با فشار استاتیک بالا طراحی شده‌اند.

next 00

معرفی انواع هواکش صنعتی یا اگزاست فن سانتریفیوژ

اگزاست فن صنعتی شامل سه مدل سقفی، سانتریفیوژ(گریز از مرکز) و محوی یا آکسیال می‌باشد. به لحاظ نوع پروانه بکار رفته برای ساخت، این تجهیز به دو گروه آکسیال و سانتریفوژ تقسیم بندی می‌شود. هوادهی انواع سیستم های اگزاست بر اساس توان موتور و مدل پروانه متغیر است برای مثال می تواند بین 2800 الی 16000 متر مکعب در ساعت هوارسانی نمایند.
به طور کل اگزاست فن برای خروج هوای نامطبوع، آلوده یا راکد محیط بسته استفاده می‌شوند. البته می‌تواند جهت جابه جایی هوا و به چرخش درآوردن هوای تمیز در محیط کاربرد داشته باشند. بر اساس نوع برق مصرفی به دو گروه تک فاز و سه فاز می‌توان آن هارا تقسیم کرد. 

معمولاٌ این تجهیز با برق سه فاز تولید می‌گردد و با توجه به درخواست مشتری می‌تواند به تک فاز ارتقا یابد. همچنین از لحاظ نحوه انتقال هوا، هواکش ها به دو دسته اگزاست فن مکنده و دمنده تقسیم می‌شوند.

next 00

اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی

اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی بک وارد یا گریز از مرکز  دارای  دو مدل  هوادهی  بصورت  بک وارد و فوروارد است. تیپ حلزونی شامل دو مدل یکطرفه و دوطرفه می‌شود. در مدل یکطرفه، هوای محیط کارگاه، بیمارستان، مجتمع مسکونی و یا مراکز اداری، به سوی دستگاه کشیده شده و هوای راکد محیط تخلیه می‌گردد. تیپ هواکش یکطرفه جهت سیرکولاسیون هوای آلوده کاربرد دارد. هواکش حلزونی یکطرفه، دارای دو تیپ بکوارد(خم به عقب) و فوروارد(خم به جلو) می‌باشد. ظرفیت بالای هوادهی و تحمل فشار زیاد از جمله مزایای اگزاست فن سانتریفیوژ یک طرفه محسوب می‌شود. اغلب الکتروموتورهای این دستگاه دارای قابلیت ضد انفجاری هستند. برای آشنایی با اگزاست فن مکنده می‌توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمائید.

next 00

مشخصات فنی هواکش سانتریفیوژ بک وارد

الف) دارای سه مدل پروانه: خم به عقب، خم به جلو، شعاعی
ب) پره های بیشتر در مدل فن های گریز از مرکز با پروانه خم به جلو
پ) دارای دو مدل کوپلینگ تسمه پولی و دایرکت درایو (تیپ بکوارد و فوروارد)
ت) ضخامت بدنه در تیپهای مختلف: 1 الی 5 میلی متر
ث) عایق حرارتی موتور: بی کلاس، حفاظ حرارتی 90 درجه سانتی گراد
ج) میزان CFM هوادهی، بین 300 الی 38000 وابسته به نوع کاربرد و تعداد دفعات تعویض هوا
چ) کاربرد در مواردی با افت فشار و هوادهی بالا

next 00

اگزاست فن دیواری آکسیال-محوری

اگزاست فن دیواری یا در واقع فن آکسیال دیواری یکی از رایج ترین سیستم های جابجایی هوا است. این مدل هواکش قابل نصب روی دیوار و سایر نقاط محکم نظیر پنجره می‌باشد.

 تیپ آکسیال میزان هوادهی چندانی ندارد، بنابراین برای استفاده در کانال و محلی با افت فشار استاتیک بالا توصیه نمی‌شود. همچنین برای مکان هایی با رطوبت، حرارت و خورندگی بالا می‌توان از اگزاست فن آکسیال یا محوری استفاده کرد.

next 00

مشخصات فنی Exhaust Fan قارچی پشت بامی

الف) به دلیل تشابه بسیار با قارچ، اصطلاحاٌ آن را اگزاست فن قارچی می‌نامند.
ب) میزان تولید صدا: حداقل 51 و حد اکثر 89 db
پ)  فشار استاتیک: 3 الی 105
ت) میزان تخلیه هوا 187 الی 30000 cfm
ث) دور موتور: چهار تیپ 900، 1450، 2800 و 3000 دور در دقیقه
ج)  قابل استفاده برای مصارف مختلف خانگی، اداری و صنعتی

next 00

نحوه نصب و راه اندازی Exhaust Fan تهویه

اولین نکته که به شما توصیه می کنیم این است که جهت نصب و راه اندازی اگزاست فن و هواکش های صنعتی از نیروی مجرب و متخصص استفاده کنید، تا از کارکرد صحیح و مطمئن دستگاه خیالتان راحت باشد. علاوه بر این موضوع چند مورد کلی می بایست در زمان نصب مد نظر شما باشد، تا بتوانید یک چک لیست از کار انجام شده تهیه کنید. پس به موارد زیر توجه داشته باشید.
دستگاه باید در شرایط کاملا تراز و بر روی پایه و جایگاه ثابت و مستحکم نصب شود.
دستگاه اگزاست فن حلزونی در زمان کارکرد نباید لرزش و صدای اضافی داشته باشد.
در زمان نصب اگزاست فن تهویه با موتور سه فاز حتما از تابلو برق و قطعات مناسب مانند کنترل فاز و کنتاکتور استفاده شود.
قبل از استارت اولیه دستگاه ابتدا پروانه اگزاست فن حلزونی را با دست بچرخانید تا از روان بودن و راحت چرخیدن آن مطمئن شوید.سپس اقدام به اتصال کابل برق و استارت دستگاه نمایید.
حتما در قسمت خروجی دستگاه از توری محافظ استفاده کنید تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری شود.
برای کنترل دور دستگاه می توانید از اینورتر یا درایو استفاده نمایید تا مصرف برق و صدای هواکش در اختیار شما باشد.
در زمان اتصال کانال هوا به دهانه مکش دستگاه مکنده از برزنت و دو عدد بست فلزی برای اتصال این دو قسمت استفاده نمایید تا در صورت وجود لرزش یا ارتعاش کل سازه و مسیر کانال کشی تولید صدای اضافه نکند.

next 00

انتخاب و محاسبه ظرفیت Exhaust Fan

یکی از سوالات مهم قبل از خرید دستگاه اگزاست فن حلزونی یا فن دیواری این می باشد که چه نوع دستگاهی با چه ظرفیتی برای کار ما مناسب است. برای پاسخ به این سوال باید چند نکته اصلی را مد نظر قرار داد و با بررسی چند مورد که در ادامه ذکر خواهد شد می توانید اگزاست فن مناسب را برای کار خود انتخاب نمایید.
اولین مورد برای طراحی و انتخاب اگزاست فن توجه به شکل تخلیه هوا می باشد. هم درکاربری صنعتی و هم خانگی باید توجه داشته باشید که اگزاست فن سانتریفیوژ برای مواقعی مناسب است که شما انتقال هوا را از طریق شبکه کانال کشی انجام می دهید و فن آکسیال برای سیستم های بدون کانال کشی مناسب می باشد. پس انتخاب نوع پروانه اگزوز فن یعنی اکسیال و سانتریفیوژ اولین گام می باشد.  دومین  مورد در انتخاب اگزاست فن مناسب، محاسبه ظرفیت دستگاه می باشد.

 برای این کار باید نوع کاربری و حجم فضای تهویه شونده را مد نظر قرار دهیم. باتوجه به حجم مکان مورد نظر بر حسب متر مکعب و ضرب آن در تعداد دفعات تخلیه هوا می توان ظرفیت اگزاست فن را بصورت سرانگشتی مشخص نمود. برای محاسبه دقیق تر باید مسیر کانال کشی ها، قطرکانال، تعداد دریچه ها و  زانوها  را در نظر گرفت  تا  میزان  افت فشار اگزاست فن هم مشخص شود.
سومین مورد در طراحی و انتخاب اگزوز فن نوع برق مصرفی دستکاه می باشد. باید توجه داشته باشید که شما در محل استفاده و نصب دستگاه برق تک فاز دارید یا سه فاز،  همچنین  میزان  آمپر مصرفی موتور اگزاست فن سانتریفیوژ باید متناسب با برق موجود در مکان انتخاب شود.
در مرحله پایانی باید توجه داشته باشید که این اگزاست فن در چه محیطی قرار است استفاده شود، بطور مثال در یک منطقه صنعتی برای مکش گرد و غبار و ذرات آلاینده فقط قدرت مکش بالا مهم است ولی زمانی که قرار است اگزاست فن در یک بیمارستان یا مرکز آموزشی نصب شود باید در میزان صدای خروجی دستگاه نیز دقت کافی صورت پذیرد. در مورد اگزاست فن بیمارستانی و مشابه می توان از اگزوز فن های پولی تسمه و دور پایین استفاده نمود تا بتوان صدای فن را تا حد ممکن کاهش داد.

سوالات متداول
 • کاربرد در صنعت تهویه مطبوع
 •   تهویه هوای پارکینگ(اگزاست فن پارکینگ)
 • تهویه هوای سرویس های بهداشتی
 • محل برش سنگ (کارخانه سنگ)
 • اتاق های مخصوص چوب بری، رنگ ریزی و پولیش
 • تهویه هوای زیرزمین، موتورخانه، آشپزخانه و رستوران
 • تخلیه هوای اتاقهای ذوب فلزات (کوره)
 • صنایع تولید کاغذ و فولاد
 • تهویه هوای بیمارستان و آزمایشگاه
 • کاربردی گسترده در صنعت پتروشیمی
 • تخلیه دود پارکینگ، محیطهای آلوده، اتاق جوشکاری یا برشکاری
 • رطوبت نسبی محیط نصب
 • میزان PH هوا عبوری یا اسیدی و بازی بودن محل نصب اگزاست فن
 • میزان دمای جریان هوای القایی
 • ابعاد و طول کانال (جهت محاسبه افت فشار ثابت و متغیر)
 • عدم احتراق و جرقه زدن موتور در شرایط نامساعد (گزینش دینام معتبر)
 • طراحی اگزاست فن با تیپ مناسب فن (آکسیال، رادیال و سانتریفیوژ)
 • تعیین محل مناسب جهت نصب دستگاه

هر محیط بسته نیاز به تهویه و گردش هوا دارد تا از این طریق هوای تازه جایگزین هوای آلوده و نامناسب شود.بنابراین برای ایجاد گردش هوا در محیط‌های بسته و یا رسیدن به فرایند تهویهٔ مطبوع در اکثر موارد، طراحی تجهیزات و دستگاه‌های مربوطه به‌گونه‌ای است که جریان هوای خارج که همان هوای تازه است را به شکل فشار مثبت و دمش هوا در فضای محیط بسته پخش نماید و هوای آلوده به سبب فشار مثبت و جریان هوا از طریق روزنه‌ها و در و پنجره خارج شود. ولی در بیشتر موارد این گونه طراحی برای گردش و تهویه هوا کاربرد ندارد و انجام آن جواب‌گو نبوده و زمان زیادی طول می‌کشد تا هوای آلوده از محیط خارج شود. به همین خاطر استفاده از انواع اگزاست فن مکنده برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسب‌تر است و در زمان خیلی کمتری با صرف حداقل انرژی و هزینه پایین می‌توان هوای آلوده را از فضای موردنظر تخلیه نمود.

ماسک آتش نشانی - ماسک آتشنشانی - ماسک اتشنشانی - ماسک اتش نشانی - تجهیزات ایمنی - تجهیزات آتش نشانی

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

خــدمـــات ایــمـــن آدا