تجهیزات آتش نشانی – لیست کامل تجهیزات آتش نشانی

next-01
next 00

تجهیزات آتش نشانی چیست؟

آتش نشانی جزو مشاغل سخت و دشوار است. سخت کوشی و فداکار بودن از خصوصیات اصلی و بارز  آتش نشانان عزیز است که برای نجات جان دیگران از جان خود می گذرند. اطفای حریق تنها وظیفه آتش نشان‌ نیست، آن ها برای هر عملیات نجاتی به تجهیزات آتش نشانی و ایمنی نیاز دارند تا هم وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و هم در عملیات دچار صدمات فیزیکی نشوند. سازمان آتشنشانی  برای مقابله  با انواع حوادث  علاوه بر نیروهای متخصص، به تجهیزات ضروری امداد و نجات هم نیاز دارد.

تجهیزات آتش نشانی به وسایلی گفته می شود که آتش نشانان در عملیات اطفاء حریق و امداد رسانی به گرفتار شدگان در آتش از آنها استفاده کرده و عملیات امداد و نجات و اطفای حریق را انجام می دهند. با توجه به گسترش صنعت و تراکم جمعیت و استفاده گسترده از مواد آتش زا و قابل اشتعال نیاز به وجود سازمانی جهت امداد رسانی و اطفای حریق احساس کردید.

به این منظور شهرهاو کشورهای مختلف از جمله ایران عزیزمان و همچنین سازمان های آتش نشانی تهران و سایر استان ها در حال فعالیت هستند تا بهترین خدمات را به مردم عزیز ارائه دهند. 

تجهیزات آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند که می توان به تجهیزات اطفا حریق و سیستم اعلام حریق اشاره کرد. برای بسیاری از افراد قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی مهم بوده و خرید تجهیزات آتش نشانی شاید نیازمند اطلاعاتی باشد.

انواع تجهیزات اتش نشانی - تجهیزات اتش نشانی ساختمان - آتنش نشانی - اتشنشانی - آتشنشانی - تجهیزات ایمنی ساختمان - کپسول آتش نشانی - دتکتور - آطیر حریق - اعلام حریق - اطفا حریق - اعلام و اطفا حریق، تجهیزات آتش نشانی

عناوین اصلی

next 00

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی از سیستمی یکپارچه تشکیل یافته و از نظر حقوقی و مالی و اداری مستقل بوده و در هر شهری  و استانی به انجام وظایف خود می ­پردازد. از وظایف این سازمان می ­توان به آموزش اقشار جامعه در جهت بالا بردن فرهنگ عمومی و به طبع آن کاهش میزان حوادث اشاره کرد.

معمولا این سازمان زمانی که شهرواندان قادر به کنترل حادثه اتفاق افتاده نبوده و برای مهار آن نیاز به نیروی زبده و متخصص دارند وارد عمل می­‌شوند. با توجه به پیچدگی حوادث مهار آنها علاوه بر نیروی متخصص به تجهیزات ضروری امداد و نجات آتش نشانی هم نیاز دارد که این سازمان بدین منظور ارائه خدمات می­ کند. اهداف این سازمان با هدف کلی استقرار ایمنی پایدار در جامعه است و از دستیابی به چند هدف جزئی تحقق می­ یابد:

  • نجات جان انسان ها و اموال آنها در مقابل آتش سوزی و سایر حوادث
  • آموزش پایه‌ای و تخصصی کارکنان سازمان و سایر داوطلبان آزاد
  • ایجاد و توسعه ایستگاه ها و مراکز ایمنی
  • نظارت بر سازمان های خصوصی فعال مانند مراکز فروش تجهیزات آتش نشانی
  • نظارت و کنترل ایمنی ساختمان ها

ایستگاه های آتش نشانی را بسته به نوع تجهیزات و تخصص افراد به سه نوع دسته بندی می­ کنند:

  • ایستگاه های حریق (تک منظوره)
  • ایستگاه های حریق و نجات (دو منظوره)
  • ایستگاه های پشتیبانی (سه منظوره)
next 00

لیست تجهیزات آتش نشانی

انواع وسایل آتش نشانی برای حفظ امینت آتشنشانان و بسیار مهم هستند. به طور کلی برخی از این وسایل در ساختمان ها از قبل تعبیه شده اند و برای اعلام و اطفاء حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی دیگر از  وسایل مورد نیاز ماشین های آتش نشانی و یا افراد آتشنشان در هنگام ماموریت  است. در ادامه با لیست تجهیزات آتش نشانی ضروری بیشتر آشنا می شویم.

تجهیزات آتش نشانی ساختمانی تجهیزات آتش نشانی فردی
کپسول آتش نشانی
دستکش
شیر و شلنگ آب
عینک
بوستر پمپ
لباس ایمنی
سیستم های اطفا حریق
کفش ایمنی
سیستم های اعلام حریق
کلاه ایمنی

سیستم اطفا حریق که یکی از مهم ترین وسایل در لیست تجهیزات آتش نشانی است، سیستمی است که در ساختمان ها وصنایع مختلف  نصب می شود و کاملا هوشمند است. روش کار این سیستم به این صورت است که اگر دمای هوا از حدی بالاتر رود، به صورت خودکار اسپرینکلر فعال شده و شروع به اسپری اب یا فوم می‌شود  و آتش را خاموش می کند.

برای آشنایی بیشتر با انواع  سیستم‌های اطفای حریق به مقاله سیستم اطفا حریق چیست؟ مراجعه کنید.

سیستم اعلام حریق نیز از دیگر سیستم های مهم است که در ساختمان ها و اماکن مختلف صنعتی تجاری و غیره نصب می شود. این سیستم با دریافت نشانه هایی از آتش سوزی مانند حرارت، نور، گرما، دود و … شروع به آلارم زدن می کند تا افراد حاضر در ساختمان هر چه زود تر ساختمان را ترک کنند و از طرفی هم به آتش نشانی متصل است و آنها را از وقوع آتش خبردار می کند.

برای کسب اطلاعات جامع تر در زیمنه انواع سیستم‌های اطفای حریق به مقاله سیستم اعلام حریق چیست؟ مراجعه کنید.

همچنین لیست تجهیزات آتش نشانی شامل تجهیزات برای مراکز آتش نشانی نیز می شود. برای مراکز شامل مراکز امداد، پشتیبانی و مراکز حریق. این تجهیزات آتش نشانی برای خودروها و ماشین های آتش نشانی نیز استفاده می شود.

تجهیزات آتش نشانی، ماسک آتش نشانی - ماسک آتشنشانی - ماسک اتشنشانی - ماسک اتش نشانی - تجهیزات ایمنی
next 00

انواع تجهیزات آتش نشانی فردی

next 00

لباس آتش نشانی

 لباس آتش نشانی از بدن آتش نشانان در برابر آتش، مواد شیمیایی، مواد خورنده و اسیدها محافظت می کند.     لباس آتش نشان ها  باید    انعطاف پذیر باشد تا حرکت آتش نشان را محدود نکند. به عبارت دیگر لباس آتش نشانی بایستی انعطاف پذیر، دارای مقاومت بالا، ضد آب و مقاوم در برابر آتش و حرارت باشد. این لباس باید تا حدود زیادی از بدن آتش نشانان در برابر شعله و حرارت شدید محافظت کند. همچنین در عملیات های نجات علاوه بر خطر آتش سوزی، خطراتی مانند مواد شیمیایی، گازهای سمی، اشیاء برنده، سطح لیز، سقوط اجسام و… وجود دارند؛ بنابراین با توجه به نوع عملیات، لباس آتش نشانان متفاوت خواهد بود.

جلیقه آتش نشانی نیز  از دیگر تجهیزاتی است که آتش نشان با پوشیدن آن ایمنی خود را تامین می‌کند.  جنس  این جلیقه  از  کتان  است  و در  برابر حرارت مقامت مناسبی از خود نشان می‌دهد.

 نوارهای شبرنگ نصب شده روی جلیقه این امکان را فراهم می‌کند  که   عابرین  پیاده  و ا فراد  عادی  از حضور  افراد  مطلع  شوند.   این جلیقه  بیشتر  در  ماموریت هایی  که در شب  انجام  می‌گیرد  مورد استفاده  قرار می‌گیرد. 

روی جلیقه حتما کلماتی مانند  fire  نوشته  می‌شود و معمولا جهت قرار دادن دیگر تجهیزات آتش نشان قابل حمل  ۳ جیب برای آن طراحی می‌شود. 

next 00

کلاه آتش نشانی

 از کلاه آتش نشانی برای محافظت از سر در هنگام برخورد اجسام سنگین استفاده می شود. کلاه آتش نشانی از شناخته ترین لوازم محافظتی آتش نشانان است، که برای جلوگیری از برخورد اجسام، فشار یا دفع حرارت شدید مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر کلاه آتش نشانی یک نوع کلاه ایمنی و محافظتی  است در برابر خطراتی که در عملیات های نجات، سر و گردن را تهدید می کنند. 

از مزایای این کلاه می توان گفت علاوه بر عایق بودن در برابر آتش و حرارت، از سر در مقابل فشار و ضربه نیز محافظت می کند. همچنین دارای شیلد مقاومی است که از روبرو، وظیفه حفاظت از صورت را بر عهده دارد. در بیشتر حوادث امکان انفجار گاز یا مواد شیمیایی خطرناک قابل اشتعال مانند رنگ، الکل، بعضی خوراکی ها وغیره وجود دارد. همچنین آتش نشانان در عملیات های نجات با اتفاقات مختلفی روبرو می شوند، به همین خاطر استفاده از یک کلاه آتش نشانی برای آتش نشانان، امری الزامی است. این کلاه ها با سایزبندی های مختلف متناسب با استاندارد ها تهیه و تولید می شوند.

از اجزای کلاه می توان به مواردی همچون چانه بند محکم و مقاوم در برابر گرما با امکان نصب ماسک های تنفسی در هنگام فراگیری دود و گاز های خطرناک، پوسته و بدنه خارجی کلاه که از پلی آمید سخت تهیه شده است، اشاره کرد. کلاه های دارای استاندارد جهانی اکثراً از فایبرگلاس یا ABS (نوعی از پلاستیک)   که  مخلوطی    از رزین های    ترموست   و الیاف شیشه هستند،  ساخته می شوند. رزین های ترموست  در خانواده پلاستیک ها  قرار دارند  که در دمای بالا با گذشت زمان به مرور تخریب می شوند.

طلق یا شیلد کلاه آتش نشانی به همراه بالشتک آن، برای مراقبت از صورت و اشعه های خطرناک است؛  درپشت کلاه نیز برای محافظت از گردن از پارامید یا آلوبست به عنوان الیاف نسوز استفاده می شود. پس کلاه ایمنی مناسب آتش نشانی باید وظایف خود را به خوبی در مقابله با آتش، ضربه، دود، اشعه، گاز های سمی، انفجار و… انجام دهد.

کلاه ایمنی در برابر آتش باید شرایط مناسبی را جهت واکنش های سریع فراهم سازد، اگر بیش از اندازه سنگین باشد باعث عملکرد نامناسب آتش نشان خواهد شد. یکی از تخصص های مهم در تولید کلاه آتش نشانی این است تا با سبک ترین وزن ممکن تهیه شود.

next 00