سیستم اطفاء حریق مه آب (Water Mist)

next-01
next 00

سیستم اطفاء حریق مه آب چیست؟

سیستم اطفاء حریق مه آب یا واتر میست (water mist system) یک فناوری است که از آب خالص به صورت قطرات بسیار ریز و پرفشار که به شکل پودر آب در آمده است برای مقابله با حریق استفاده می‌کند. این سیستم با ۱۰۰ درصد سازگاری با محیط زیست، به طور مقایسه‌ای با روش‌های دیگر اطفاء حریق، از جمله اسپرینکلرها یا گازهای خاموش‌کننده، به طور قابل توجهی مؤثرتر عمل می‌کند.

کار اصلی این سامانه بر اساس تولید قطرات بسیار ریز آب است، به گونه‌ای که استفاده از این قطرات بسیار ریز، کارایی سامانه را افزایش داده و مصرف آب را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در این سیستم اطفا حریق آبی، کارایی بیشتر زمانی است که تمامی قطرات توانایی تبخیر را داشته باشند. در این حالت، هر قطره قادر است به سرعت گرما را از آتش جذب کند. برای قطرات کوچک، نیروی آیرو دینامیکی اهمیت دارد و اثرات این نیرو باعث پخش مه قطرات ریز آب به صورت معلق در محیط می‌شود.

نتیجه این عمل به تضعیف حجم آتش منجر می‌شود و مساحت وسیعی از محیط تحت پوشش مه قرار می‌گیرد. توزیع مناسب اندازه قطرات و راهنمای نصب و استفاده از این سیستم در استاندارد NFPA 750 مشخص شده است که به عنوان استاندارد جامع در زمینه سیستم‌های اطفاء حریق با مه در آمریکا شناخته شده است و در کشورهای دیگر نیز به عنوان معیار استفاده می‌شود.

این سیستم اطفاء حریق به دو دسته سامانه مه‌آب کم فشار و سامانه مه‌آب پرفشار تقسیم می‌شود. در سامانه مه‌آب کم فشار، قطر متوسط قطرات حدود ۵۰۰ میکرومتر و فشار آب حدود ۱۲ بار است.

به همین دلیل، این سامانه نسبت به سیستم اسپرینکلر با کارایی بهتری همراه است، اما اشکالات سیستم اسپرینکلر را به طور کامل رفع نمی‌کند. قطر متوسط قطرات در سامانه مه‌آب پرفشار حدود ۵۰ میکرومتر است که این نشان‌دهنده بالا بودن سطح قطره نسبت به حجم آن و بالابردن ظرفیت تبخیر این روش است.

سیستم اطفاء حریق مه آب، مه - اطفا حریق - اطفای حریق - اطفا حریق با مه - اطفا حریق آبی - سیستم اطفاء حریق - واتر میست - سیستم واترمیست، سیستم اطفا حریق آبی

عناوین اصلی

next 00

مشخصات سیستم اطفا حریق مه آب یا واتر میست

در برخی حالات، فشار در این سیستم به سطح 200 بار نیز می‌رسد. سیستم اطفا حریق واتر میست به صورت همزمان تأثیر خنک‌کنندگی و کاهش اکسیژن در مقابل حریق را داشته و توانایی آن به حجم بالای بخار آبی که تولید می‌شود، مرتبط است. با کاهش حرارت و مسدود کردن مسیر اکسیژن به آتش، این سیستم می‌تواند نسبت به بسیاری از سیستم‌های اطفاء حریق معمولی، کارایی بهتری از خود نشان دهد.

همچنین هنگامی که آب با فشار بالا پخش و سپس توزیع می‌شود، سطح موثر قطرات افزایش می‌یابد، ایجاد کننده اثر بهتری در خنک‌کنندگی. به طور واقعی، سیستم اطفا حریق مه آب قادر است به سرعت و با کارایی بالا حرارت و گرما را کاهش دهد. این تأثیر، علاوه بر سرد شدن و مهار آتش، به محافظت افراد و تجهیزات حیاتی در محیط حریق نیز منجر می‌شود. این سیستم اطفا حریق مه آب از دیوارها، راهروها و دیگر تجهیزات ساختمانی به عنوان یک واحد حفاظتی عمل می‌کند.

next 00

اجزای سیستم اطفاء حریق مه آب

1. مخزن ذخیره آب، با توجه به حجم و فضای محل تصرف و حفاظت، از ظرفیت‌های متفاوتی برخوردار است.

2. در سیستم اطفای حریق خودکار با نوع مه‌پاش آب، مخزن آب از طریق گاز نیتروژن تحت فشار قرار می‌گیرد و به قطرات بسیار ریز تبدیل شده، به صورت مه در داخل محیط تخلیه می‌شود.

3. مخزن ذخیره گاز نیتروژن برای ایجاد فشار مورد نیاز در سیستم اطفای حریق خودکار با نوع مه‌پاش به کار می‌رود.

4. لوله‌ها و اتصالات با قدرت فشار بالا، وظیفه انتقال آب به نازل‌های آب‌پاش را برعهده دارند.

5. نازل‌های پاشنده مه که وظیفه تخلیه آب به صورت مه را دارند.

6. مرکز کنترل سیستم اعلام و اطفاء حریق، پیام‌های اعلام حریق را از آشکارسازها و حسگرها دریافت کرده و آنها را به تابلو کنترل مرکزی ارسال می‌کند تا فرآیند پردازش و اعطای دستورات اطفاء حریق به سیستم مه‌پاش انجام گیرد.

7. آشکارسازهای حریق، با توجه به نوع حریق و محل نصب، به شکل‌ها و انواع مختلفی در محیط نصب می‌شوند.

next 00

عملکرد سیستم اطفا حریق مه آب چگونه است؟

سیستم اطفاء حریق مه آب، واترمیست، واتر میست - سیستم واتر میست - مه - اطفا حریق - اطفای حریق - اطفا حریق با مه - اطفا حریق آبی - سیستم اطفاء حریق، سیستم اطفا حریق آبی

هنگامی که قطرات مه آب بر روی آتش پخش می‌شوند، به دلیل حرارت بالا به سرعت تبخیر می‌پذیرند. در فرآیند تولید بخار، حجم آن به 1640 برابر حجم آب اولیه افزایش می‌یابد. این بخار، باعث کاهش شدید اکسیژن در محل وقوع حریق می‌شود و ممکن است به عنوان یک گاز خاموش کننده عمل کند.

تفاوت اساسی بین سیستم اطفا حریق مه آب و سایر خاموش کننده‌ها در این است که نیازی به کاهش اکسیژن در تمام محیط وجود ندارد، و بنابراین خطر جان افراد حاضر در محیط حریق کاهش می‌یابد. تبدیل نرم قطرات ریز آب به بخار باعث می‌شود که اکسیژن به صورت تدریجی اما به طور مؤثر کاهش یابد و حریق کنترل شود.

این سیستم اطفاء حریق مه آب یا واتر میست، میزان تخریب بسیار پایینی دارد و برای افراد حاضر در محل حریق، بسیار ایمن است. همچنین، هیچ محدودیتی در استفاده از آن برای اطفای حریق در هر نوع محیطی وجود ندارد.

 به همین دلیل، این سیستم به‌طور گسترده در مکان‌هایی مانند موزه‌ها، هتل‌ها، کتابخانه‌ها و حتی در محیط‌های دارای تجهیزات برق با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

next 00

نازل های خودکار سیستم اطفا حریق واترمیست

نازل خودکار مه آب با فشار پایین مدل OH-L2 از سری تجهیزات حفاظتی به‌صورت خودکار برای اماکنی با پتانسیل آتش‌سوزی مانند اتاق‌های هتل، دفاتر کوچک، مکان‌های نشستن در رستوران‌ها و دیگر محیط‌های با ارتفاع سقف تا ۵ متر استفاده می‌شود.

این نازل با فشار پایین OH-L2، به‌عنوان یک ابزار مدرن برای محافظت در برابر حریق با استفاده از سیستم مه آب طراحی شده است. طراحی این نازل با تکیه بر بیش از ۲۰ سال تجربه در طراحی و تولید اسپرینکلرها و نازل‌های مه آب صورت گرفته است. OH-L2 با ترکیب مزایای تکنولوژی اسپرینکلر و تکنولوژی مه آب، با اعتماد به‌نفس بالا، نیاز به فشار آب کم، و توان مقابله بالا در برابر حریق، عملکرد عالی ارائه می‌دهد. این نازل به‌طور نامحسوس در داخل سقف نصب می‌شود.

نازل OH-SW از سری نازل‌های خودکار مه آب با فشار پایین است که برای حفاظت خودکار از اماکن با پتانسیل آتش‌سوزی، از جمله اتاق‌های هتل، اتاق‌های بیمارستان، دفاتر، خانه‌ها و دیگر محیط‌ها با ارتفاع سقف تا حداکثر ۳ متر به‌کار می‌رود.

این نازل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به‌صورت افقی بر روی دیوارها نصب می‌شوند. نازل‌های دیواری مه آب مدل OH-SW بهترین اجزای تکنولوژی اسپرینکلر و مه آب را با یکدیگر ترکیب و به یک محصول تبدیل کرده‌اند. این نازل‌ها با تضمین اعتمادپذیری بالا و نیاز کم به فشار آب، ارائه عملکرد مطلوبی داشته و نازل‌های باز مه آب را از نظر بصری نامحسوس می‌کنند.

سیستم نازل و لوله برای حفاظت از محل‌های بسته‌بندی و پردازش محصولات، محل‌هایی که ماشین‌آلات در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، انبارها، تونل‌های کابل‌ها و کاربردهای محلی مانند زیر پله‌های برقی و اطراف توربین‌ها و سایر محل‌هایی که نیاز به فعال‌سازی هم‌زمان چندین نازل دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم محافظت در برابر آتش دهلیزها (APS) برای حفاظت از محیط منحصربه‌فرد ساختمان‌های دارای دهلیز (آتریوم) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نازل‌های مه آب فشار کم از نوع B (مدل BM-1 و B1)، یک مجموعه از نازل‌ها هستند که هنگامی که فشار آب به ورودی آنها اعمال می‌شود، شروع به پخش مه‌آب می‌کنند. این نازل‌ها در سیستم‌های اطفای حریقی که به نازل‌های دندانه‌دار و پخش مه‌آب قابل اعتماد نیاز دارند، نصب می‌شوند. نازل‌های نوع B در کاربردهای محلی یا سیستم‌های اطفای حریق اتاق‌ها یا سیستم‌های اطفای حریق از نوع تمام سیلابی (Full Flooding) استفاده می‌شوند.

next 00

مزایا سیستم اطفاء حریق مه آب

برخلاف سیستم‌های اطفاء حریق گازی، این سیستم نیازی به بررسی، تنظیم و پر کردن مواد ندارد. همچنین، این سیستم هیچ اثر مخربی بر روی کارکنان نمی‌گذارد. مزیت دیگر این سیستم این است که مصرف آب کمتری نسبت به سایر سیستم‌های اطفاء حریق آبی دارد، زیرا ماده خاموش کننده در این سیستم عنصر ارزان قیمت آب است.

در مقایسه با سیستم‌های اطفاء حریق گازی، سامانه مه آب به لحاظ مصرف مواد و هزینه مقرون به صرفه‌تر است. همچنین، تاسیسات و لوله‌کشی این سیستم فضای زیادی اشغال نمی‌کند، که از نظر نصب و اجرا نیز این سیستم را به‌عنوان یک گزینه کارآمد و کم‌هزینه معرفی می‌کند.

سوالات متداول
 • فراوان و ارزان است. برای اطفاء حریق، تصفیه آن لازم نیست.
 • دارای ظرفیت گرمایی ویژه بالایی است.
 • ظرفیت گرمایی بالای آب آن را به عنوان یک سرد کننده ی مطلوب مطرح می کند.
 • ظرفیت گرمایی ویژه آب ۵ برابر آلومینیوم و ۱۰ برابر روی و مس است.
 • مهمتر اینکه گرمای نهان تبخیر آب بسیار بالاست، لذا گرمای زیادی را به هنگام تبخیر جذب می کند.
 • در اثر حرارت غیرقابل تجزیه است، حتی در دمای بالا نیز تجزیه نمی شود.
 • چنانچه در دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد تنها یک دهم مولکول های آن تجزیه می شود.
 • توان خنک کنندگی بالایی دارد، به طور یکه در حجم مساوی ۶/ ۵ برابر سرد کننده تر از دی اکسیدکربن است. هر لیتر آب می تواند هنگام تبخیر حدود ۵۵۰ کیلوکالری گرما جذب کند و هر متر مکعب آن با افزایش دمایی به اندازه ۱۰ درجه سانتیگراد گرمایی معادل ۱۰ هزار کیلو کالری جذب می کند.

کارشناسان و مهندسین شرکت ایمن داتیس آسیا با تکیه بر دانش روز و بر اساس ضوابط و استاندارد‌های موجود اقدام به طراحی انواع سیستم‌های اطفاء حریق آبی، سیستم‌های اطفاء حریق گازی و  سیستم‌های اطفاء حریق فوم می‌نمایند. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره فنی با متخصصین ما در ارتباط باشید. تلفن: 44096110-021

 • ساختمان های دارای چندین خانوار یا فرد
 • دفاتر اداری
 • ·مدارس
 • هتل ها و مهمان خانه ها
 • رستوران ها
 • مراکز تفریحی و سلامتی
انواع اسپرینکلر، اسپرینگلر، سیستم اطفاء حریق مه آب

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

4 1 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.x