تابلو برق چیست؟ برسی انواع تابلو برق ها

next-01
next 00

تابلو برق چیست؟

تابلو برق، یک سیستم فیزیکی است که برای توزیع و کنترل برق در یک ساختمان، صنعت، و یا سیستم بزرگتر استفاده می‌شود. این تجهیزات شامل مجموعه‌ای از قطعات الکتریکی مانند قطعات قطع و وصل، مدارها، آی‌امپ‌ها، رله‌ها، سوئیچ‌ها و محافظت‌کننده‌ها است که به منظور توزیع برق به انواع مصرف‌کننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این وسیله به عنوان نقطه مرکزی برای کنترل و مدیریت سیستم برق استفاده می‌شوند. آن‌ها برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی ناشی از برقراری اتصالات نادرست،  کنترل بارهای الکتریکی مختلف استفاده می‌شوند.

همچنین  در اندازه‌ها و سطوح پیچیدگی مختلف و با استفاده از فناوری‌ها و استانداردهای مختلفی ساخته شوند. از معمول‌ترین انواع electrical-panel  می‌توان به تابلوهای توزیع برق ساختمان، تابلوهای کنترل فرآیند صنعتی و همچنین  تابلوهای کنترل و توزیع برق سیستم‌های بزرگتر اشاره کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان درباره این محصول و استعلام قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید…

در ادامه به برسی انواع مختلف از این محصول خواهیم پرداخت.

تابلو برق چیست؟، تابلو برق

عناوین اصلی

next 00

ویژگی های تابلو برق ها

next 00

مشخصات فنی تابلو برق های صنعتی

مشخصات فنی این سیستم صنعتی بستگی به نوع و استفاده آن دارد ، که سعی می‌کنیم   در ادامه برخی از مشخصات عمومی که ممکن است در تابلوهای برق صنعتی وجود داشته باشد را بررسی می‌کنیم:

 • ولتاژ و جریان: 

باید قادر به مدیریت و توزیع ولتاژ و جریان‌های مختلف باشند. این اطلاعات بر اساس نیازهای سیستم و تجهیزات موجود در صنعت مشخص می‌شود.

 • قدرت تحمل نسبت به برق ولتاژ بالا:

در برخی تابلوهای صنعتی، نیاز به قدرت تحمل بالا در مقابل ولتاژ بالا (مانند 400V یا 690V) وجود دارد. این تابلوها برای توزیع برق به تجهیزاتی مانند موتورها، ترانسفورماتورها و سیستم‌های قدرت بزرگ استفاده می‌شوند.

 • قدرت تحمل جریان: 

باید بتوانند جریان‌های بالا را به صورت ایمن تحمل کنند. این جریان‌ها ممکن است به دلیل نیازهای سیستمی، استارت موتورها، اتصال همزمان تجهیزات و غیره بسیار بالا باشد.

 • سیستم حفاظت:

باید دارای سیستم‌های محفاظتی مناسبی باشند.   این شامل  حافظت در برابر برقراری اتصالات نادرست، جریان‌های بیش از حد، ولتاژهای بیش از حد، حرارت بیش از حد و سایر خطرات مربوط به برق است.

 • سیستم کنترل و اتوماسیون:

برخی از تابلوهای برق صنعتی دارای سیستم کنترل و اتوماسیون هستند. این سیستم‌ها برای کنترل فرآیندهای صنعتی، تنظیم و کنترل تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • استانداردها:  

باید مطابق با استانداردها و مقررات ملی و بین‌المللی مانند استانداردهای IEC (به طور خاص IEC 61439) و NEC (National Electrical Code) باشند. این استانداردها مشخصات و الزامات ایمنی، طراحی و تولید تابلوهای برق را تعیین می‌کنند.

مشخصات فنی بستگی به نوع و کاربرد آن‌ها دارد و برای هر پروژه ممکن است مشخصات مختص به خود را داشته باشد. در نظر داشته باشید که در طراحی و ساخت این تجهیز، باید به الزامات و استانداردهای معمول مربوطه رعایت شود و بهتر است از کارشناسان مجرب در این زمینه استفاده شود.

ایمن داتیس آسیا تامین کننده انواع تجهیزات صنعتی می‌باشد برای مشاهده  بروزترین تجهیزات صنعتی کلیک کنید

next 00

انواع تابلو برق ها

تابلوهای برق به طور عمومی در صنعت و انواع ساختمان‌ها بر اساس نوع و کاربرد آن‌ها متنوع هستند. در ادامه برخی از انواع آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • تابلوهای توزیع برق ساختمان:

 برای توزیع برق در ساختمان‌ها و اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند. آن‌ها شامل قطعات مورد نیاز برای توزیع برق به صورت متناسب به اتاق‌ها، دستگاه‌ها در داخل ساختمان است.

 • تابلوهای کنترل فرآیند صنعتی:

این تابلوها برای کنترل و مدیریت فرآیندهای صنعتی و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها شامل تجهیزات نظارت، رله‌ها، سوئیچ‌ها، PLC (Programmable Logic Controller) و سیستم‌های اتوماسیون صنعتی است.

 • تابلوهای کنترل و توزیع  

برق سیستم‌های بزرگتر:

برای کنترل و توزیع برق در سیستم‌های بزرگتر مانند نیروگاه‌ها، پست‌های تقویت‌کننده، صنایع پتروشیمی، معادن و همچنین سیستم‌های قدرت بزرگ استفاده می‌شوند. آن‌ها برای مدیریت و توزیع برق به تجهیزات بزرگ و بارهای قدرتی با قدرت تحمل بالا طراحی شده‌اند.

 • تابلوهای اضطراری و ایمنی:

برای مدیریت و کنترل در مواقع اضطراری و حوادث برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تابلو  شامل سیستم‌های اعلان، است.

next 00

تابلو برق محیط بسته

تابلو برق محیط بسته یا PCC (Power Control Center)در صنایع بزرگ و کارخانجات استفاده می‌شود. همچنین  وظیفه توزیع و کنترل برق را در سطح محیط بسته (درون ساختمان) بر عهده دارد. به عبارت دیگر، به منظور توزیع برق درون کارخانه یا محل صنعتی و اتصال تجهیزات و دستگاه‌های مختلف به شبکه برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تابلو برق محیط بسته
next 00

تابلو برق محیط باز

تابلو برق محیط باز (MCC – Motor Control Center)  برای کنترل و مدیریت موتورها در صنایع بزرگ و  کارخانه ها استفاده می‌شود. عموماً در محیط باز قرار می‌گیرد و شامل عناصر کنترل و قدرت مورد نیاز برای کنترل گروهی موتورها است.

تابلو برق محیط باز
next 00

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس نوع قرارگیری در محل

می توان electrical-panel را  با توجه به  نوع قرارگیری در محل به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد که عبارتند از: ایستاده، ایستاده چند منظوره، مدولار، دیواری، رک یا قفسه ای، سویینگ.

next 00

تابلو برق دیواری

تابلو برق دیواری (Wall-Mounted Electrical Panel)  همانطور که از اسم آن نیز  پیدا است در دیوار نصب می‌شود. این تجهیز برای استفاده در انواع  ساختمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود و از جمله موارد پرکاربرد به شمار می‌رود.

تابلو برق دیواری
next 00

تابلو برق چند منظوره

(MPDB – Multi-Purpose Distribution Board)، قابلیت انجام توزیع برق و کنترل متعدد را داراست. این تجهیز برای استفاده در صنایع، ساختمان‌ها و سایر محیط‌هایی طراحی شده است که نیاز به کنترل و مدیریت موارد مختلفی مانند تجهیزات برقی،  روشنایی،  HVAC و سیستم‌های اتوماسیون دارند.

تابلو برق چند منظوره
next 00

تابلو برق رک یا قفسه ای

 (Rack-Mounted Electrical Panel) درون یک قفسه رک (rack) نصب می‌شود. این تجهیز برای استفاده در مراکز داده، شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قفسه رک معمولاً دارای ابعاد استاندارد و قابل تعویض است، که به وسیله اتصالات مناسب با تابلو برق مربوطه ارتباط برقرار می‌کند.

next 00

تابلو برق ایستاده

 (PDB – Power Distribution Board) یا تابلو برق استوانه‌ای به صورت عمودی و ایستاده نصب می‌شود.  

عموماً در ساختمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود.

تابلو برق ایستاده
next 00

تابلو برق مدولار

 (Modular Electrical Panel) از واحدهای مستقل قابل تعویض یا مدولار تشکیل شده است. در این تجهیز ، قطعات و واحدهای مختلف به صورت ماژولار قابل جابجایی و ترکیب هستند. این ویژگی اجازه می‌دهد تا electrical-panel به سرعت و به سادگی بر اساس نیازهای خاص تغییر شکل و تنظیم شود.

تابلو برق مدولار
next 00

تابلو برق Swing

 
next 00

تابلو برق بر اساس نوع جنس محفظه

next 00

تابلو برق پلاستیکی

تابلوها  را می توان در ابعاد و با متریال مختلف مانند فولاد کربن، پلی کربنات، فایبرگلاس، فلز نیز ساخت.

 (Plastic Electrical Panel) که با نام تابلو برق فیبر یا  مقاوم در برابر آب نیز شناخته می‌شود بدنه آن از مواد پلاستیکی ساخته شده است. این تجهیز  برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به مقاومت در برابر رطوبت، آب، خوردگی و زنگ زدگی دارند، مناسب است

next 00

تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی (Industrial Electrical Panel) برای استفاده در صنایع و محیط‌های صنعتی طراحی و ساخته می‌شود. این تجهیز  برای کنترل و توزیع برق در سیستم‌های صنعتی و تجاری بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تابلوها عموماً شامل تجهیزات توزیع برق، قطعات کنترل و سیستم‌های حفاظتی است.

next 00

تابلو برق تکفاز و تابلو برق سه فاز

تابلو برق پلاستیکی

تابلو برق تکفاز (Single-Phase Electrical Panel) و تابلو برق سه فاز (Three-Phase Electrical Panel) دو نوع  اصلی آن‌ها هستند که بر اساس توزیع برق در سیستم‌های الکتریکی تفاوت دارند.

 1. تابلو برق تکفاز: در سیستم تکفاز، جریان برق توسط یک فاز و یک مرکز زمینی (نقطه مشترک صفر) تامین می‌شود و برای بارهای کوچک و خانگی استفاده می‌شود. معمولاً دو سیم فاز و یک سیم زمین در این نوع استفاده می‌شود.

 2. تابلو برق سه فاز: در سیستم سه فاز، برق توسط سه فاز مجزا و بدون نقطه مشترک صفر تامین می‌شود. این نوع سیستم برای بارهای سنگین صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. این تابلو  عموماً شامل سه سیم فاز و یک سیم زمین است.

باید توجه داشت که استفاده از Three-Phase Electrical Panel یا Single-Phase Electrical Panel بستگی به نوع و اندازه بارها، توان مصرفی و نیازهای سیستم الکتریکی شما دارد. همچنین در برخی موارد، استفاده از این  وسیله  برای برق مصرفی بارهای کوچک نیز می‌تواند مناسب باشد به دلیل مزایایی مانند توان بالا، عملکرد بهتر و کاهش افت ولتاژ در فاصله‌های بلند.

بنابر مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که ضروری است هنگام انتخاب electrical-panel به نکات مختلف که در مقاله به طور مفصل به آن‌ها اشاره نمودیم توجه شود .شما می‌توانید برای انتخاب مناسب ترین محصول و استعلام قیمت با کارشناسان ما در ایمن داتیس آسیا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

تابلو برق کنترل سیستم در شرایط عادی و همچنین حفاظت از سیستم توزیع در شرایط غیر عادی شبکه را بر عهده دارد.

تابلوهای برق بر مبنای سطح ولتاژ در انواع فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی و همچنین بر اساس ساختار فیزیکی در انواع کشویی و فیکس ایستاده و دیواری توکار و روکار و بر اساس محل نصب در انواع Indoor و Outdoor ساخته می شوند.

مشخصات شبکه و سیستمی که تابلو به آن متصل می گردد و همچنین شرایط محیطی محلی که تابلو در آن نصب می گردد از عوامل مهم در انتخاب و طراحی تابلو برق به شمار می آیند. ولتاژ نامی، حداکثر ولتاژ سیستم، بیشترین سطح اتصال کوتاه و نوع بار تغذیه شونده از جمله مواردی می باشد که باید مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

با توجه به اینکه محصول انتخابی از کدام مدل است و در چه محیطی با چه ورقی مورد استفاده قرار خواهد گرفت قیمت آنها متغییر است. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در بخش بازرگانی ارتباط برقرار کنید. 44096110-021

درایر تبریدی کمپرسور - درایر چیست - درایر - کمپرسور درایر - کمپرسور تبریدی، درایر

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت از متخصصین ایمن داتیس آسیا با شماره‌های 440960110-021  یا   44036839-021 تماس حاصل فرمایید.