معرفی سیستم اطفای حریق آبی water fire extinguishing system

next-01
next 00

عملکرد سیستم اطفای حریق آبی

در حال حاضر، سیستم‌های اطفای حریق آبی به عنوان یکی از پرکاربردترین و ساده‌ترین روش‌های اطفاء حریق در سراسر جهان شناخته می‌شوند. موجودیت فراوان آب و هزینه مقرون به صرفه آن به عنوان عامل اطفاء، از اصلی‌ترین دلایل مورد توجه برای انتخاب این سیستم‌هاست. در سیستم‌های اطفای حریق آبی، فشار آب لازم برای اطفاء به صورت دائم در لوله‌ها و پشت اسپرینکلرها حفظ می‌شود. آمار جهانی نشان می‌دهد که تا 80 درصد حریق‌ها در ساختمان‌های مجهز به سیستم‌های اطفای حریق آبی با خسارت کمتر مهار یا متوقف شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که با نصب و بازرسی دوره‌ای و نگهداری صحیح، این سیستم‌ها می‌توانند حدود یک درصد از حریق‌ها را مهار کنند. بنابراین اطفای حریق آبی یکی از ساده ترین و رایج ترین نوع سیستم های اطفاء حریق در دنیا می باشد.

سیستم اطفای حریق آبی با استفاده از تجهیزات لازم و توسط  آب موجود در  سیستم  باعث  مهار حریق می شود. برای مشاهده انواع سیستم‌های اطفای حریق آبی کلیک کنید.

next 00

عملکرد سیستم اطفای حریق آبی

سیستم اطفای حریق آبی یک نوع سیستم اطفای حریق است که برای خاموش کردن حریق‌ها از آب به عنوان عامل خاموش کننده استفاده می‌کند. این سیستم با استفاده از شبکه لوله‌کشی آبی و سیستم‌های مرتبط شامل پمپ‌ها، سنسورها و آژیرها عمل می‌کند.

در سیستم‌های اطفای حریق آبی، تشخیص حریق توسط اسپرینکلر انجام می‌شود. در این فرآیند، افزایش دما باعث انبساط مایع درون حباب اسپرینکلر می‌شود و با استمرار گرما، حباب شکسته می‌شود، سبب باز شدن مسیر نازل آب می‌شود و آب در فضا تخلیه می‌گردد. این ویژگی باعث اتصال سیستم‌های اطفای حریق آبی به سیستم‌های اطفای اتوماتیک می‌شود. لازم به ذکر است که اسپرینکلر در برابر دود عکس‌العملی ندارد و تنها حرارت حاصل از حریق منجر به فعال شدن این سیستم می‌شود.

 

عناوین اصلی

next 00

سیستم اطفاء حریق آب‌پاش

 در سیستم اطفا حریق آب پاش، لوله‌ها و اسپرینکلر ها در مکان‌های مختلفی از ساختمان نصب می‌شوند. در صورت شناسایی حریق توسط سنسورها، اسپرینکلر فعال می‌‎شود و آب به طور همزمان از آبپاش‌ها به بیرون پاشیده می‌شود. این آبپاش‌ها  می‌توانند  از نوع آلفا،  بتا  یا  گاما  باشند  و بسته به نوع حریق و منطقه‌ای که باید پوشش دهند، انتخاب می‌شوند.

نحوه لوله کشی سیستم اطفا حریق آبی به  نحوهی زیر انجام می‌شود.

 1. درختی – Tree
 2. لوپ یا حلقه‌ای – Loop
 3. شبکه‌ای – Gridded
نمایش ویدیو درباره اسپرینکلر
next 00

سیستم اطفا حریق تراکمی

 در این نوع سیستم، آب درون لوله‌کشی قرار دارد و تحت فشار بالا قرار می‌گیرد. در صورتی که سنسورها حریق را تشخیص دهند، اسپرینکلر فعال می‌شود. 

و آب با فشار قوی از شبکه لوله‌کشی خارج می‌شود و به شکل اسپری در محیط پخش می‌شود. این سیستم بیشتر برای کاربردهای صنعتی و بزرگ مانند انبارها، کارخانه‌ها و سالن‌های بزرگ استفاده می‌شود.

در نتیجه سیستم اطفاء حریق آبی معمولاً با سیستم‌های اعلان و هشدار دهنده همراه است. این سیستم‌ها می‌توانند شامل آژیرها، دستگاه‌های اعلام حریق، و دستگاه‌های اطفای خودکار باشند. این سیستم‌ها به صورت خودکار عمل می‌کنند و در صورت شناسایی حریق، هشدار می‌دهند و سیستم اطفای حریق آبی را فعال می‌کنند.

شرکت ایمن داتیس آسیا وارد کننده محصولات آتش نشانی، اعلام و اطفاء حریق با معتبرترین برند های دنیا می باشد.

تمام محصولات ارائه شده توسط شرکت ایمن داتیس آسیا، دارای تاییدیه سازمان آتش نشانی و UL/FM می باشد.

next 00

انواع سیستم اطفای حریق آبی

1) سیستم اطفاء حریق آبی لوله تر

2) سیستم اطفاء حریق آبی لوله خشک

3) سیستم اطفاء حریق آبی سیلابی

next 00

نحوه عملکرد سیستم اسپرینکلر تر

مراحل فعال‌شدن اسپرینکلر لوله‌تر به شرح زیر است:

1. پس از وقوع حریق، اسپرینکلر با فعال شدن (ترکیدن بالب یا ذوب شدن فیوز) به کار می‌افتد.
2. آب موجود در داخل سیستم از اسپرینکلر خارج شده و با برخورد به دفلکتور اسپرینکلر در محیط پخش می‌شود.
3. با  عبور آب در لوله‌های اسپرینکلر، فلوسویچ در تجهیزات سر خط (Zone Control Valve) سیگنال حرکت آب را به کنترل پنل اعلام ارسال می‌کند و آژیرها به صدا در می‌آیند.
4. با کاهش فشار آب در سیستم، پرشر سوییچ‌ها (Pressure Switch) فرمان شروع به کار پمپ‌های آتش‌نشانی را صادر کرده و پمپ‌ه

next 00

اجزای سیستم اطفاء حریق آبی

 • پمپ اصلی (Main Pump)
 • پمپ جوکی (Jokey Pump)
 • منبع یا مخزن اصلی (Storage Tank)
 • لوله ها و انشعابات (Pipe & Fitting)
 • شیر های پروانه ای (Butterfly Valve)
 • شیر های دروازه ای (Gate Valve)
 • شیر یکطرفه هشداردهنده (Wet Alarm Check Valve)
 • شیر های یکطرفه (Check Valve)
 • شیر های تست و تخلیه (Test & Drain Valve)
 • شیر اطمینان (Pressure Relief Valve)
 • مانومتر (Pressure Gauge)
 • اسپرینکلر ها (Fire Sprinkler)
 • فلوسوییچ و آشکارسازهای جریان آب (Flow Switch)
next 00

مزایا ی سیستم اطفای حریق آبی

در سیستم‌های اطفا تر یا مرطوب، تمام شبکه لوله‌کشی به خاموش کننده‌ها متصل شده و با آب پر می‌شود. هنگامی که سیستم اطفاء حریق آبی فعال می‌شود، دریچه‌های خاموش‌کننده‌ها باز می‌شوند و آب موجود در شبکه لوله‌کشی بر روی آتش اسپری می‌شود. سیستم مرطوب فقط در مکان‌هایی استفاده می‌شود که احتمال انجماد آب یا دمای بالای ۹۵ درجه سانتی‌گراد وجود نداشته باشد، زیرا دمای بالا یا پایین می‌تواند منجر به انجماد یا تبخیر آب موجود در لوله‌ها شده و عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار دهد.

 • ارزان و مقرون به صرفه
 • قابل دسترس بودن
 • سادگی این سیستم نسبت به سایر سیستم های اطفاء 
 • کشف حریق به صورت خودکار
 • قابلیت استفاده و نصب در فضای مختلف
 • آماده به کار بودن سیستم در حالت عادی
اسپرینکلر پایین زن اتوماتیک ( FESCO )، سیستم اسپرینکلر فوم پاش، انواع اسپرینکلر، اسپرینگلر
next 00

معایب سیستم اطفاء حریق آبی

 • گاهی ممکن است آب با مواد و وسایل موجود در ساختمان ترکیب و ایجاد آسیب کند.
 • آب رسانا می باشد و اگر برق قطع نشود هنگام استفاده از سیستم اطفای حریق آبی، امکان برق گرفتی افزایش می یابد.
 • آب وزن زیادی و انتقال آن هنگام اطفاء سخت می باشد.
سوالات متداول

در این نوع سیستم تقریبا می‌توان از انواع اسپرینکلرها همچون ESFR استفاده نمود. اسپرینکلرها می‌تواننده به صورت بالازن (Upright Sprinkler) و یا پایین‌زن (Pendent Sprinkler) (در شرایط خاص نیاز به خم برگشت (Return Bend) نیر دارد) نصب گردند.

از روش‌های جلوگیری از یخ‌زدگی می‌توان به استفاده از ضدیخ (anti freeze) و Heat Tracing نام برد. استفاده از این موارد الزامات خاص خود را دارد، به عنوان مثال دمای تجهیزات پمپ آتش‌نشانی باید بالای ۴۰F باشد و در مواردی که ممکن است دما به زیر این عدد برسد، بایستی از تجهیزات تولید کننده گرما همچون یونیت هیتر استفاده نمود و استفاده از نوار گرم (heat tracing) به دور تجهیزات مجاز نیست.

سیستم اطفاء حریق آبی هم به صورت دستی توسط هوزریل و شیلنگ های دستی و هم به صورت اتوماتیک توسط اسپرینکلرهای سقفی انجام می شود. همجنین در هر دو مورد برای تامین فشار آب نیار به پمپ، بوستر پمپ و لوله کشی می باشد.

از سیستم اطفاء حریق آبی در حریق کلاس A که مخصوص حریق ناشی از کاغذ، پارچه و زباله می باشد و در ساختمان های تجاری، مسکونی، انبار و غیره استفاده می شود. همچنین برای سرد کردن حریق کلاس های B و C می توان از سیستم اطفا حریق آبی استفاده کرد. لازم به ذکر است از سیستم آبی در آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی استفاده نمی شود، زیرا موجب برق گرفتگی می شود.

آب فشان وسیله ای از تجهیزات سیستم اطفاء حریق آبی است که هنگام حریق با افزایش حرارت محیط فعال می شود و با افشانه کردن آب در محیط موجب اطفاء حریق می گردد. اسپرینکلرها دارای انواع متفاوتی هستند و نحوه نصب اسپرینکلرها می تواند به دو صورت دیواری و یا سقفی باشد.

سیستم اسپرینکلر فوم پاش، انواع اسپرینکلر ، اسپرینگلر، فوم، اطفای حریق فومی
مقاله پیشنهادی :
اسپرینکلر، اسپرینکلر، اپرینگلر، انواع اسپرینکلر

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.