انواع پمپ های آبرسانی

next-01

تقسیم بندی پمپ ها علاوه بر مکانیزم عملکردشان به روش دیگری نیز انجام می گیرد و آن تقسیم بندی بر اساس کاربرد آنها می باشد.پمپ ها از لحاظ کاربرد به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. (پمپ آبرسانی و پمپ آتش نشانی) که هر کدام از این پمپ ها انواع خاصی دارند.

پمپ آبرسانی انواع مختلفی دارد که در این مقاله به انواع پمپ آبرسانی می پردازیم.

عناوین اصلی

next 00

پمپ آبرسانی سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور از نوع سانتریفیوژ بوده و برای گردش آب ( گرم یا سرد ) در دستگاه های پخش کننده حرارت یا برودت جهت تامین بار حرارتی و برودتی ساختمان و همچنین برج های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

این پمپ ها با توجه به نحوه قرار گیری در مدار به دو دسته پمپ سیرکولاتور زمینی و پمپ سیرکولاتور خطی تقسیم می شوند.

next 00

پمپ آبرسانی زمینی

این پمپ ها از نوع پمپ های سانتریفیوژ می باشند که برای مصارفی چون افزایش فشار آب آشامیدنی ، آبیاری مزارع ، بوستر پمپ آتش نشانی و… کاربرد دارند و در سه نوع  تک پرانه ، دوپروانه و طبقاتی خوابیده می باشند.

next 00

پمپ آبرسانی خطی

پمپ های خطی معمولا به شکل عمودی بوده و می توانند از نوع اتصال مستقیم و یا frame mounted باشند.
فلنج های ورودی و خروجی نسبت به هم در یک خط واقع بوده و در دو سمت مخالف پمپ قرار می گیرند.

next 00

پمپ آبرسانی طبقاتی

 یکی از انواع پمپ آبرسانی می باشد.در پمپ های طبقاتی سیال از طریق پروانه های چندگانه که در طبقات فوقانی هم قرار گرفته اند جابجا می شود. پمپ طبقاتی به صورت پمپ های چند طبقه و چند پروانه یا فشار قوی نیز معرفی می گردند.
همچنین این پمپ ها از یک محور واحد تشکیل شده‌اند که محور اصلی یا شافت اصلی پمپ که پروانه ها و کاسه ها را در یک محور قرار داده است.
با ورود سیال به درون پروانه و دیفیوزر پروانه درمحفظه پمپ ،افزایش فشار حاصل شده و با جلو رفتن سیال و ورود به پروانه بالاتر و بالاتر افزایش فشار رخ میدهد و سیال به سمت خروجی پمپ هدایت می گردد ،اما نکته اصلی در عدم تغییرات در دبی پمپ می باشد. 

next 00

پمپ آبرسانی لجن کش

این پمپ ها دارای دو نوع کلی مستغرق و نصب خشک می باشند.
پمپ های  لجن کش   در دسته  پمپ های گریز از مرکز مستغرق (پمپ آبرسانی) قرار می گیرند.
در مورد نحوه انتخاب پمپ لجن کش باید گفت که این نوع از پمپ ها جزء موتور پمپ های مستغرق سانتریفیوژ می باشد و در دو نوع پمپ لجن کش سه فاز و پمپ لجن کش تک فاز ارائه می گردیده و دور الکتروموتور لجن کش ها در محدوده 900 تا 3000 در دقیقه است که هر چه سیال غلیظ تر باشد دور پایین تری دارند.

مدل های مختلف پمپ لجن کش: ساده ، فلوتردار ، بادی ، برقی ضد انفجار و…

next 00

پمپ آبرسانی کف کش

پمپ کف کش یکی از پر مصرف ترین انواع پمپ به شمار می رود که به عنوان یک پمپ مستغرق کاربردهای زیادی دارد.
بسیاری از باغ ها برای انتقال آب از استخر به منظور آبیاری و …. از پمپ کف کش استفاده می کنند.
کفکش ها جزء موتور پمپ های مستغرق سانتریفیوژ هستند و در دو نوع کف کش سه فاز و کف کش تک فاز ارائه می گردند. پمپ های کف کش تک فاز برای استفاده در مصارف خانگی و با قطرهای دهانه خروجی کوچکتری تولید شده و نوع سه فاز آن برای مصارف صنعتی یا کشاورزی با سایر دهانه خروجی های بزرگتری طراحی می گردند.
همچنین این پمپ ها باید در داخل آب استارت شوند و اگر خشک کار کنند موتور آنها می سوزد.

next 00

پمپ آبرسانی شناور

پمپ شناور با نام های دیگری از جمله پمپ چاه عمیق و یا پمپ آبیاری نیز شناخته می شود. همچنین این پمپ ها به صورت یکپارچه یا دو تکه عرضه می گردند که در هر دو حالت موتور در پایین پمپ نصب می شود تا بوسیله آب خنک شود. در حالت یکپارچه،  مکش از انتها و در حالت  دو تکه، قسمت مکش مابین الکتروموتور و پمپ قرار دارد.

next 00

کاربرد پمپ شناور

اطفاء حریق و آتش نشانی
تاسیسات تصفیه خانه و تصفیه آب
خارج کردن آب تمیز از چاه عمیق و نیمه عمیق
تامین آب اضطراری
سیستم آب رسانی مسکونی و صنعتی مانند معادن
آب شیرین کن های صنعتی و نیمه صنعتی

next 00

پمپ استخری

استخر و جکوزی به عنوان بخش اصلی پمپاژ آب در فرایند فیلتراسیون و سیرکوله استخر نقش بسزایی را دارند.

 این پمپ تصفیه استخر از یک بدنه پلیمری تشکیل شده است. تا به راحتی بتواند در برابر خوردگی موادی چون کلر مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد. شایان ذکر است علاوه بر پمپ، موگیر یا استرینر، پروانه و الکتروموتور یک پکیج در کنار هم تشکیل می‌دهند.

اصولاً مقدار  فشار و توان   بالا پمپ   و همینطور جنس بدنه آن از جمله عواملی است که بر قیمت پمپ تصفیه استخر تاثیر گذارند. هر چند که قبل از تهیه  و  تعبیه   این پمپ ها  باید  توسط   تکنسین های تاسیسات استخر حجم آب استخر و فاصله استخر تا موتورخانه  و  همینطور  سایر موارد دیگر تأثیرگذار بررسی گردند. تا پمپ هایی مناسب با نوع و سایز استخر خریداری گردد.

next 00

عملکرد پمپ استخری به چه صورت است؟

در پمپ استخری گریل‌ یا اسکیمرها، آب موجود در استخر    را از  طریق  دریچه‌ها  به سمت  کف استخر می‌کشد و سپس آب را به سمت دستگاه تصفیه هدایت می‌کند. تا بدین وسیله آب را تصفیه کرده و آب را دوباره به استخر برگرداند. برای خرید پمپ استخری دقت کنید با توجه به توانایی پمپ، هد و دبی مناسب را انتخاب نمایید  تا  متناسب  با   مقدار حجم آب  و هماهنگی  با  تجهیزات    دیگر   سرعت مناسب را برای تصفیه آب داشته باشیم.

سوالات متداول
  • پمپ‌ آب بر اساس نوع عملکرد به انواع دینامیکی و جابجایی مثبت تقسیم می‎شود. از انواع دینامیکی آن برای مصارف خانگی بهره برده می‎شود. در این پمپ‌ها انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل شده و در نهایت منجر به افزایش فشار آب خواهند شد.

    این نوع از پمپ‌ها نیز به دو گروه سانتریفیوژی و خطی تقسیم می‌شوند. نوع سانتریفیوژی برای انتقال مایعاتی که ویسکوزیته پایینی دارند، مناسب است. آنها به پمپ‌های گریز از مرکز نیز مشهور هستند.

  • پمپ جتی
  • پمپ فلنچی
  • پمپ بشقابی
  • پمپ شناور
  • کفکش ها
  • پمپ های طبقاتی و ارتفاع بالا و غیره

در صنعت پمپ و بوستر پمپ، پمپ آب‌های کشاورزی در دسته قوی‌ترین و حرفه‌ای ‌ترین پمپ‌ها قرار دارند زیرا که باید میزان قابل ‌توجهی آب را با فشار بالا و در مسافت‌های نسبتاً طولانی، منتقل کنند. به‌طور معمول سیالات عبوری از موتور پمپ آب کشاورزی دارای ریز جامدات نیز هستند. به خاطر این موارد، پمپ آب‌های کشاورزی باید باکیفیت و پردوام باشند تا در این شرایط سخت عملکرد خود را از دست ندهد.

پمپ مگنتی - پمپ صنعتی - انواع پمپ های صنعتی - پمپ مغناطیسی، انواع پمپ صنعتی، پمپ آب خانگی

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

خــدمـــات ایــمـــن آدا