با ما در ارتباط باشید

ایمن داتیس، پمپ آتش نشانی، اتش نشانی، اتشنشانی ، آتشنشانی، خرید پمپ آتش نشانی، جدول انتخاب پمپ آتش نشانی، مشاور آتش نشانی، قیمت پمپ آتش نشانی اطفاء حریق، سیستم اعلام حریق، آژیر اعلام حریق، اعلام حریق، اعلان حریق، انواع سیستم اعلام حریق، تجهیزات اعلام حریق، سیستم اعلام حریق چیست، سیستم اعلام حریق قیمت، سیستم اعلام حریق دستی، قیمت اعلام حریق، اعلام و اطفا حریق، دتکتور اعلام حریق، پمپ های صنعتی، اطفا حریق، اطفای حریق، پتروشیمی، پالایشگاه، نفت، گاز، سیستم اعلام و اطفاء حریق

پمپ سیرکولاتور (Circulator Pump)

next-01
next 00

پمپ سیرکولاتور چیست؟

پمپ سیرکولاتور Circulator Pump از نوع سانتریفیوژ بوده و برای گردش آب ( گرم یا سرد ) در دستگاه های پخش کننده حرارت یا برودت جهت تامین بار حرارتی و برودتی ساختمان و همچنین برج های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ سیرکولاتور یک نوع پمپ است که برای سیرکوله کردن سیال در سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود. هدف اصلی این پمپ، تسریع جریان سیال و ایجاد حرکت مستمر و مداوم آن در سیستم مربوطه است.

پمپ سیرکولاتور به طور عمده در سیستم‌های گرمایش مرکزی و سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این سیستم‌ها شامل لوله‌ها و رادیاتورهایی هستند که آب گرم یا سرد را در سراسر ساختمان منتقل می‌کنند. پمپ سیرکولاتور در این سیستم‌ها نقش کلیدی دارد، زیرا با ایجاد فشار و جابجایی سیال، تأمین جریان مناسب و توزیع یکنواخت آب گرم یا سرد را در سراسر سیستم به ارمغان می‌آورد.

عملکرد پمپ سیرکولاتور بر اساس اصل جابه‌جایی مثبت است. با ایجاد فشار، پمپ سیرکولاتور سیال را از سمت یک محل ورودی مکش می‌کند و از طریق لوله‌ها به سمت محل خروجی سیستم هدایت می‌کند.   این عمل  باعث  حرکت  مداوم  سیال در سیستم و سیرکوله شدن آن می‌شود.

پمپ‌های سیرکولاتور معمولاً دارای تنظیمات قابل تغییر هستند که به کاربر اجازه می‌دهد سرعت جریان سیال را تنظیم کند. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد در صورت نیاز، جریان سیال را افزایش یا کاهش داده و میزان گرمایش یا سرمایش مورد نظر را تنظیم کند.

به علاوه، پمپ‌های سیرکولاتور معمولاً با تکنولوژی‌های مدرنی همچون پمپ‌های الکترونیکی و مدیریت هوشمند تجهیز شده‌اند که انرژی مصرفی را بهینه می‌کنند و عملکرد کارآمدتری را ارائه می‌دهند. 

این پمپ‌ها به طور گسترده در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی برای بهبود کارایی و کاهش مصرف انرژی در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.پمپ سیرکولاتور با توجه به نحوه قرار گیری در مدار به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

انواع پمپ آب سیرکولاتور، پمپ صنعتی، پمپ آبرسانی، ابرسانی، پمپ آتش نشانی

عناوین اصلی

next 00

انواع پمپ سیرکولاتور

1) خطی ( in line )

در این حالت پمپ بر روی مدار نصب می شود که به آن ها پمپ خطی می گویند.

پمپ های خطی می توان تک قلو و یا دو قلو، تک دور و چند دور باشند.
در پمپ های چند دور و دو قلو دور موتور یا کار کرد یک پمپ و یا هر دو قلوی پمپ میزان هد و دبی پمپ تغییر کرده به کمک آن می توان نسبت به انرژی مورد نیاز ساختمان در هر فصل در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

2) مکش از ته یا زمینی ( end suction )

در ظرفیت های بالا پمپ و الکترو موتور سنگین بوده و مدار توانایی تحمل وزن آن ها را ندارد لذا در این حالت آن را روی شاسی بر روی زمین قرار می دهند و برای کاهش ارتعاشات از لرزه گیرهای مخصوص استفاده می شود (پمپ های روی خطی بزرگ را نیز روی زمین نصب می کنند.)

برای مشاهده انواع پمپ‌های آبرسانی و آتشنشانی و سایر محصولات اعلام و اطفا ایمن داتیس آسیا کلیک کنید.

next 00

محاسبه و انتخاب پمپ سیرکولاتور

در سیستم های گردشی از آنجایی که هد استاتیکی وجود ندارد و فقط هد دینامیکی وجود دارد در جریان صفر، هد نیز برابر صفر می باشد. با افزایش دبی، هد سیستم نیز افزایش می یابد. نقطه ی عملکرد پمپ نیز در واقع محل تلاقی همین منحنی سیستم با منحنی پمپ است.

برای انتخاب پمپ سیرکولاتور باید ابتدا هد و دبی مورد نیاز آنها را محاسبه کنیم و سپس با مشخص شدن دبی و هد مورد نیاز به کاتالوگ شرکت سازنده مراجعه کنیم و پمپ مناسب را انتخاب کنیم.

next 00

محاسبه هد پمپ سیرکولاتور

با توجه به اینکه سیستم های گرمایش و سرمایش یک سیکل بسته می باشند لذا پمپ سیرکولاتور فشار سیستم را بالا نمی برد بلکه فقط افت فشار های طولی و  محلی ناشی  از سیستم  لوله کشی شیر آلات  دیگر رادیاتور، فن کوئل و هواساز و… جبران می کند. به عبارت دیگر هد مورد نیاز ( هد پمپ ) برابر هد معادل مجموع افت فشارهای طولی و محلی است.
از آنجایی که هد پمپ سیرکولاتور باید به اندازه ای باشد که آب را تا دورترین دستگاه پخش کننده حرارت یا برودت به گردش درآورد لذا هد پمپ سیرکولاتور را بر اساس افت فشارهای طولی و محلی بحرانی ترین مسیر ( که معمولا طولانی ترین مسیر است ) نسبت به پمپ محاسبه می کنیم یعنی ابتدا طولانی ترین مسیر را پیدا و سپس افت فشار های طولی و محلی آن را محاسبه میکنیم و بر اساس آن هد لازم را بدست می آوریم.
1) افت فشار طولی:
به افت فشاری که در اثر اصطکاک آب با جدار داخلی لوله در لوله های مستقیم ایجاد می شود افت فشار طولی گویند.
این افت فشار وابسته به سرعت جریان آب زبری سطح داخلی ، طول و قطر لوله است.
برای محاسبه دقیق آن می توان از رابطه دارسی-ویسباخ و یا هیزن-ویلیامز استفاده کرد که بسیار دشوار و زمان بر است.

2)افت فشار محلی:
به افت فشار ناشی از شیرآلات ، زانوها ، دیگ ، چیلر ، کلکتور و آخرین وسیله پخش کننده حرارت و یا برودت افت فشار محلی گفته می شود که معمولا آن را به طور تقریبی به دست می آوریم.

next 00

محاسبه دبی در پمپ های سیرکولاتور

دبی پمپ سیرکولاتور وابسته به بار حرارتی ساختمان است و باید به اندازه ای باشد که مقدار آب گرم مورد نیاز تمام دستگاه های پخش کننده حرارت و مخزن آب گرم مصرفی در صورتی که روی مدار مشترکی باشند را در مدار آنها به جریان در آورد.
دبی پمپ سیرکولاتور برابر است با (مجموع دبی دستگاه های پخش کننده حرارت به اضافه دبی مورد نیاز مخزن آب گرم مصرفی)
ولی اگر دو پمپ جداگانه برای سیستم گرم کننده و مخزن آب گرم استفاده شود دبی هر پمپ باید به طور جداگانه محاسبه گردد.

سوالات متداول

پمپ های طبقاتی با توجه به نوع سیال، با متریال های مختلفی ساخته می شود. از پر استفاده ترین آن ها جنس استیل می باشد. اما برای ساخت بدنه، پروانه و پایه پمپ از چدن نیز استفاده می شود. محصولات این پمپ ها دارای مدل های متفاوت با ویژگی های مختلفی است.

پمپ طبقاتی عمودی بصورت عمود نصب بوده و کاملا پرتابل و کم جا می باشد و همان طور که مشاهده می کنید از یک الکتروموتور و و مجموعه پمپ که شامل پروانه ها و دیفیوزر ها و اتصالات ورودی و خروجی تشکسل شده است که با ورود سیال به داخل ان و پس از عبور از پروانه افزایش فشار حاصل می شود.

  • نوع سیال و اندازه ذرات جامد در آن برای انتخاب درست پروانه
  • بیشترین عمق فرورفتگی پمپ در صورت غوطه ور بودن آن
  • آب بند و عایق بودن در حالت شناوری
  • اندازه قطر دهانه ورودی و خروجی
  • توان و دور موتور
  • دمای سیال
پمپ طبقاتی ایستاده (LCRH and LCRNH series)، پمپ صنعتی، پمپ آبرسانی، ابرسانی، پمپ آتش نشانی
مقاله پیشنهادی :
انواع پمپ ها، پمپ اتش نشانی، آتش نشانی، اتشنشانی، آتشنشانی، پمپ صنعتی، پمپ ابرسانی، آبرسانی، بوستر پمپ آبرسانی،سیستم اطفای حریق، سیستم اطفا حریق

شرکت ایمن داتیس آسیا با اتکا بر دانش روز، فعالیت مستمر و با همکاری نیروهای فوق تخصص، هم اینک در زمره شرکت های برتر بخش خصوصی در زمینه صنعت ایمنی و آتش نشانی شناخته می شود. این مجموعه همواره در تلاش است که به صورت مستمر و پویا در گسترش زیرساخت های ایمنی و آتش نشانی کشور عزیزمان ایران ایفای نقش نموده و در راستای تحقق اهدافی همچون توسعه و صنعتی سازی فناوری های نوین گام هایی بزرگ بردارد.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
نام نام خانوادگی
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
0 دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.x